Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura wcale nie taka łatwa

Jerzy Wójcik
Nasza akcja "Ucz się matematyki, bo warto..." trwa w najlepsze. Coraz więcej Czytelników wspólnie z nami rozwiązuje kolejne zadania matematyczne.

Tym razem nie było łatwo. A wszystko przez materiały dotyczące matury z matematyki w 2010 roku, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Młodzież ma jeszcze kilka miesięcy do właściwej matury, a komisja już zafundowała uczniom solidną dawkę liczenia, jeśli chcieliby się dowiedzieć, ile zadań z poszczególnych grup mogą dostać na egzaminie dojrzałości. Właśnie tego dotyczyło ostatnie zadanie. Okazuje się, że wcale nie było to takie proste. Spośród prawie stu nadesłanych odpowiedzi, kilkanaście było poprawnych.

Rozwiązanie zadania nr 7
Treść zadania: Oto opis maturalnego arkusza dla poziomu podstawowego, podany w oficjalnym nowym informatorze o egzaminie maturalnym od 2010 roku z matematyki: Arkusz egzaminacyjny składa się z trzech grup zadań:
- 1. grupa - zawiera od 20 do 30 zadań zamkniętych. Do każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0-1.
- 2. grupa - zawiera od 5 do 10 zadań otwartych krótkiej odpowiedzi punktowanych w skali 0-2.
- 3. grupa - zawiera od 3 do 5 zadań otwartych rozszerzonej odpowiedzi punktowanych w skali 0-4 albo 0-5, albo 0-6.
Za rozwiązanie wszystkich zadań zdający może uzyskać maksymalnie 50 punktów.
Ile zadań zamkniętych może zatem wystąpić w arkuszu maturalnym?

Rozwiązanie: Zadań za 1 punkt może być od 20 do 28, bo wówczas zadań za 2 pkt Centralna Komisja Egzaminacyjna może dać pięć i zostanie od 20 do 12 punktów na zadania grupy 3, co, jak wynika z opisu arkusza, da się zrealizować (20 = 5x4, 19 = 3x5 + 4, 18 = 3x6, ...).

Jeśli natomiast zadań jednopunktowych byłoby więcej niż 28, to ponieważ za zadania grupy 2 musi być co najmniej 10 punktów, na zadania grupy 3 zostałoby mniej niż 12 punktów, co jest niemożliwe (bo ma ich być minimum trzy, a minimalna możliwa wartość jednego to 4 pkt). Zasady egzaminu maturalnego z matematyki mogą zatem zostać uproszczone: zadań po 1 punkcie może być tylko od 20 do 28. Nagrodę, bezprzewodową mysz komputerową z pamięcią USB, otrzymuje pan Kacper Lisiecki. Gratulujemy.

Zadanie nr 8
Samce pszczoły miodnej, tzw. trutnie, biorą się z niezapłodnionych jaj, tzn. mają matkę, ale nie mają ojca. Samice mają natomiast oboje rodziców, bo wykluwają się z jaj zapłodnionych. Ilu pradziadków ma truteń, a ilu pszczoła robotnica lub królowa? Na odpowiedzi czekamy do godz. 12 w czwartek. Mejle wysyłajcie na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska