Burmistrz Bielawy: Policji jest za dużo

  Burmistrz Bielawy: Policji jest za dużo

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Szef miasta napisał skargę do ministerstwa. Narzeka na nadgorliwość mundurowych.
  Ryszard Dźwiniel, burmistrz Bielawy, skarży się na nadmiar policjantów w swoim mieście. Twierdzi, że funkcjonariuszy jest za dużo, bo zamiast zajmować się ważnymi dla mieszkańców sprawami, bawią się w pokaz siły i poprawiają sobie statystyki. Chodzi o działania policji podczas Reggae Dab Festiwal, międzynarodowej imprezy, która od lat odbywa się w Bielawie.

  - Ponad 70 policjantów zaangażowanych w ochronę cyklicznego i co najważniejsze uważanego za bardzo spokojny festiwalu reggae, to przesada - mówi Ryszard Dźwiniel.
  - Zwłaszcza że policjanci, zamiast spokojnie czuwać nad bezpieczeństwem bawiących się tam ludzi, prześcigali się w straszeniu gości i mieszkańców. Jeździli po mieście radiowozami na sygnale, jakby kogoś zabijano oraz rewidowali przypadkowych ludzi - wylicza burmistrz.

  Twierdzi, że podobne działania, nazywane przez policję prewencyjnymi, były podejmowane już w dwóch poprzednich latach. Dlatego burmistrz poprosił komendanta, by zmienił podejście do imprezy i nie straszył gości. W tym roku miarka się przebrała. Stąd skarga samorządowca wysłana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji.
  - Przez 11 lat istnienia festiwalu nie odnotowano tu żadnych istotnych zdarzeń ani przestępstw. W tym roku zatrzymano 15 osób, które miały przy sobie narkotyki. Myślę, że to niewiele, biorąc pod uwagę siły i pieniądze, jakie policja w to zaangażowała i cztery tysiące ludzi, którzy na festiwalu się bawili - mówi Dźwiniel.
  Ryszard Dźwiniel, burmistrz Bielawy, skarży się na nadmiar policjantów w swoim mieście.
  Podobnie myśli Jarosław Florczak, organizator imprezy. Przyznaje, że bezpieczeństwo jest ważne, dlatego zatrudnił ponad stu ochroniarzy. - Lecz działania policji poza terenem imprezy to przesada - dodaje Florczak.

  Potwierdzają to sami mieszkańcy Bielawy. Ania i Tomek od lat bywają na festiwalu. Chłopak nosi dredy, więc widać było, że wybierają się na regałowisko. Policjanci podeszli do nich i zaczęli rewidować. - Potraktowali nas jak przestępców. Patrzyli na to nasi sąsiedzi i pewnie byli w szoku. A po wszystkim policja nawet nie powiedziała: przepraszam - mówią młodzi ludzie.

  Jest spokojniej
  Anita Guzek, oficer prasowy KPP w Dzierżoniowie:

  - To pierwsza tego typu skarga. Działania policji podczas festiwalu nie miały nic wspólnego z demonstracją siły. Były standardowymi krokami, mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Funkcjonariusze nie mogą ignorować problemu narkotyków na festiwalu właśnie ze względu na prawdziwych fanów muzyki, którzy przychodzą się pobawić. Fakt, iż festiwal z roku na rok jest coraz bardziej bezpieczny i że systematycznie spada przestępczość, jest właśnie wynikiem sprawnych działań policjantów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Anarchy in Poland!

   Lamus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Policja nigdy nie mówi przepraszam. (Bo w pracy regulamin im nie nakazuje, a prywatnie to są chamy więc przecież nikt na to nie wpadnie). Poza tym więcej "ćpunów" złapaliby przez ten czas...rozwiń całość

   Policja nigdy nie mówi przepraszam. (Bo w pracy regulamin im nie nakazuje, a prywatnie to są chamy więc przecież nikt na to nie wpadnie). Poza tym więcej "ćpunów" złapaliby przez ten czas patrolując Bielawę i okolice. No ja wiem, że na niektóre podwórka to pewnie strach im wjeżdżać, ale łapanie dredmenów zamiast prawdziwych bandytów to z kolei wstyd i obciach. (A sorry... policjant zapomina co to wstyd zapisując się do policji. A potem jego praca polega na ściemnianiu, że się na coś społeczeństwu przydaje)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przez matryce

   Stara gęś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Mówił dziad do obrazu,a obraz ani razu.Tak można streścic reakcję policji.Zaden konkretny zarzut nie spotkał się z odpowiedzią policji.Uczyc sę,uczyc...Zamiast sięgac po matryce pasującą do każdego...rozwiń całość

   Mówił dziad do obrazu,a obraz ani razu.Tak można streścic reakcję policji.Zaden konkretny zarzut nie spotkał się z odpowiedzią policji.Uczyc sę,uczyc...Zamiast sięgac po matryce pasującą do każdego zdarzenia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trele morele pani rzecznik

   Asystent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Typowo biurokratyczna odpowiedz na rzeczową krytykę.Zadnych refleksji,żdnych wniosków,tak jakby skarga pochodziła od jakiejś annimowej grupy ludzi.Policja potem narzeka na brak wssparcia ze strony...rozwiń całość

   Typowo biurokratyczna odpowiedz na rzeczową krytykę.Zadnych refleksji,żdnych wniosków,tak jakby skarga pochodziła od jakiejś annimowej grupy ludzi.Policja potem narzeka na brak wssparcia ze strony społeczeństwa na swoją działalnsc.W policji często służą młodzi ludzie,którzy też się lubią wyżyc.Jak nier mają lepszego zajęcia to bawią się w legtymowanie.Zgodnośc z prawem nie musi wcale zgadac soie ze zdrowym rozsądkiewm na co wskazują gospodaerze miasta.Policja powinna wie c
   ie nauczyc rfeagowania na uwagi i nie odf ajkowywac takich skarg.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POlicja polityczna

   Robaczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Policja pracuje tylko na swoje statystyki, nie bierze pod uwagę lokalnych
   potrzeb i kulturalnych tradycji. Liczy się tylko POlicyjna statystyka, którą
   najlepiej się poprawia na dzieciach i...rozwiń całość

   Policja pracuje tylko na swoje statystyki, nie bierze pod uwagę lokalnych
   potrzeb i kulturalnych tradycji. Liczy się tylko POlicyjna statystyka, którą
   najlepiej się poprawia na dzieciach i młodzieży. Dla lepszych statystyk
   tworzy się przestępczość w szkołach np. na kanakach, króre Jaś zabrał
   siłą od innych. To, że 70 policjantów szukało 15 centkowiczów świadczy
   jedynie o nieudolności policji. Tych 70 mogło pilnować ulic w 10 podobnych
   miastach ze skutkiem znacznie wyższym i korzystnym dla społeczeństwa.
   Rozliczmy paliwo, posiłki regeneracyjne, nadgodziny za dojazd, kogo to
   obchodzi ? Nadmiar POlicji na ulicy to powrót do Stanu Wojennego,
   tylko mówią, że mamy wolność... czy na pewno zapytajcie Z-cy Komendanta
   Wojewódzkiego od prewencji...ten to się zna ....cha cha Panie Marku Sz.
   Burmistrza PO na pewno nie lubi............zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grzes niszczy wsztskich którzy nie sa zPO

   niezalezny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Za pewne burmistrz nie jest z PO i cała sprawa jest jasna . grześ ma zamysł zniszczyc wszystkich którzy nie sa z PO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama