Legnica: Początek artystycznej kariery już bez buntu

  Legnica: Początek artystycznej kariery już bez buntu

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Legnicy można już oglądać najlepsze prace Promocji 2009
  1/6
  przejdź do galerii

  W Legnicy można już oglądać najlepsze prace Promocji 2009 ©Piotr Krzyżanowski

  Jurorzy rozstrzygnęli już legnicki konkurs artystyczny "Promocje 2009", jeden z nielicznych, przeznaczonych dla świeżo upieczonych absolwentów akademii sztuk pięknych.
  Chociaż werdykt co do nagrody Grand Prix był jednogłośny, to jeszcze do 20 listopada pozostanie zagadką. Przy decydowaniu o pozostałych nagrodach konkursowych takiej zgodności pomiędzy czwórką krytyków sztuki już nie było. W komisji zasiedli Andrzej Saj z "Formatu", Mirosław Ratajczak z "Odry" i artyści Zdzisław Nitka oraz Norman Smużniak.

  - Młodzi twórcy zaskakiwali jurorów tematyką i poziomem, chociaż, na co zwracają uwagę oceniający prace, w pracach nie ma żadnej rewolucji - mówi Justyna Teodorczyk z Galerii Sztuki w Legnicy, która jest organizatorem przeglądu. - Finaliści bardzo dobrze potrafią czerpać wzorce od swoich mistrzów, ale nie potrafią albo nie mają dość odwagi, by wyjść poza nie.
  Do tegorocznej edycji "Promocji" zgłosiło swoje prace 67 artystów z dwunastu krajowych uczelni artystycznych. Większość zaprezentowała obrazy malowane tradycyjnymi technikami. Niewiele było instalacji czy projekcji. Jurorzy wybrali 8 najlepszych prac autorstwa 37 artystów, którzy w tym lub w poprzednim roku obronili swój dyplom.

  Na obrazach przeważa nostalgia, samotność, zaduma nad własnym ja i relacja z otoczeniem, ale są też próby łamania stereotypów. Obok siedzących w fotelach "głów rodziny" przed telewizorem czy tradycyjnych już studiów twarzy starszych ludzi są też wiekowe supermenki , które wznoszą się ratować świat na swoich wózkach inwalidzkich.
  Jedyna kontrowersja tegorocznej edycji - nagość - przestała już dawno zaskakiwać.
  Jedyna kontrowersja tegorocznej edycji - nagość - przestała już dawno zaskakiwać.
  Ciekawa wizualnie jest jedyna, prezentowana na wystawie projekcja multimedialna. Oto na obraz olejny przedstawiający krzesło, światło projektora rzuca obraz, który tworzy cień mebla.
  Wystawa w Galerii Sztuki w legnickim Rynku jest czynna od 6 do 29 listopada. 20 listopada o godz. 19, podczas finisażu, poznamy zwycięzców.

  Tradycyjnie już laureaci otrzymają oryginalne i zabawne dyplomy. W poprzednich edycjach były to m.in. budziki, by nie przespać swej kariery, butelka wina dla uczczenia artystycznej pełnoletności, puszka farby dla "zaprawy" czy zaczarowany ołówek, który pomoże stworzyć wymarzone obrazy.
  Nagroda główna jest autorska wystawa artystyczna (i katalog) w legnickiej Galerii Sztuki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama