Dzięki inwestycjom dzieci mają szansę na przeżycie

  Dzięki inwestycjom dzieci mają szansę na przeżycie

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nowoczesny sprzęt medyczny pozwala lepiej opiekować się dolnośląskimi noworodkami i ich mamami.
  Dolny Śląsk przestaje być czarnym punktem na mapie opieki nad kobietami w ciąży i noworodkami. Szpitale, również te poza Wrocławiem, mają coraz lepszy sprzęt. Dzięki temu więcej kobiet może liczyć na fachową opiekę.

  Od wczoraj z nowoczesnych urządzeń, wartych prawie 300 tys. zł, mogą korzystać pacjenci szpitala "Latawiec" w Świdnicy.
  - Od lat staramy się, by mali pacjenci mieli u nas jak najlepszą opiekę, a to nowe wyposażenie jeszcze w tym pomoże - mówi dr Jan Zieńczuk, który kieruje Oddziałem Fizjologii i Patologii Noworodka w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy.

  Sprzęt kupił urząd marszałkowski, który od ubiegłego roku prowadzi program poprawy jakości leczenia na położnictwie i neonatologii. W tym roku przeznaczył na ten cel prawie 6 mln zł.

  Kupiono za nie między innymi respiratory dla noworodków, inkubatory i aparaty TKG, które służą do monitorowania akcji serca płodu. Wszystko po to, by mamy i dzieci mogły liczyć na fachową opiekę.

  Jeszcze w ubiegłym roku sytuacja była tragiczna. W naszym województwie umierało najwięcej noworodków w całej Polsce. - W tym roku śmiertelność spada gwałtownie - przyznaje dr Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego ds. służby zdrowia.
  - To nas cieszy. Zależy nam jednak, by być na poziomie średniej krajowej, a na to trzeba jeszcze czasu - dodaje.

  Z doposażenia oddziałów skorzystało 11 szpitali: z Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy, Lubina, Polanicy-Zdroju i Świdnicy. O nowy sprzęt wzbogacił się też szpital w Jeleniej Górze. Na oddział położniczy trafiło pięć urządzeń do badań płodu.
  - To ważne, bo rodzi się u nas rocznie 1500 dzieci i co trzecie wymaga leczenia na specjalistycznym oddziale - mówi Stanisław Woźniak, dyrektor placówki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama