Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy deptak od niedzieli na wrocławskiej starówce

Marcin Torz
W niedzielę zamykają dla aut most Piaskowy. Odtąd to miejsce będzie dostępne tylko dla pieszych.

Sobota to ostatni dzień, w którym kierowcy mogą przejechać ulicą Świętej Jadwigi, między mostem Piaskowym a pl. Bema. Od niedzieli miejsce to, w tym sam most, będzie już dostępne tylko dla pieszych. W ten sposób będziemy mogli łatwiej spacerować na szlaku od Ostrowa Tumskiego w okolice Rynku. Od wejścia na Stare Miasto oddzieli nas jedynie ul. Grodzka. Nią samochody nadal będą jeździć.

Nowy deptak będzie prawdziwą gratką dla wrocławian, którzy lubią historię miasta, i dla turystów zwiedzających stolicę Dolnego Śląska.
- Ta ścieżka spacerowa połączy dwie najstarsze części Wrocławia - zauważa Bronisław Zathey, przewodnik.

Podkreśla on, że wzdłuż deptaka jest kilka ciekawych zabytków, którym warto się przyjrzeć.
- Przede wszystkim, to budynek, w którym obecnie znajduje się Biblioteka Uniwersytecka - mówi Zathey. Gmach powstał w połowie XII wieku, ufundował go Piotr Włostowic, wrocławski możnowładca, przyjaciel władcy Polski Bolesława Krzywoustego.

Później obiekt był wiele razy przebudowywany, dlatego jego obecny wygląd jest zupełnie inny od pierwotnego. W 1945 roku, pod koniec II wojny światowej, to tam ulokowano sztab niemieckich oddziałów, które broniły Wrocławia przed Armią Czerwoną.
Obok stoi gotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. To w nim funkcjonuje znana w całej Polsce szopka bożonarodzeniowa.

A po drugiej stronie ulicy warto zwrócić uwagę na prawosławną świątynię pw. św. Cyryla i Metodego.
- W średniowieczu odprawiano tam msze za krzyżowców, którzy wyjeżdżali do Jerozolimy - opowiada Zathey.
Do kościoła przylega budynek, w którym dawniej było przedszkole, prowadzone przez siostry zakonne.
- W peerelu cieszyło się ogromną popularnością i ciężko było tam zapisać dziecko - mówi Zathey. - Swoje potomstwo prowadzili tam najważniejsi partyjniacy z Wrocławia - śmieje się Zathey. Obok stoją stare kamienice czynszowe. A kawałek dalej: młyn św. Klary.

Niedaleko istniejących budynków jeszcze w połowie lat 70. ubiegłego wieku widać było pozostałości po najstarszych, XII-wiecznych, obiektach, które tam stały. Niestety, w 1975 roku wrocławska władza postanowiła je wysadzić w powietrze.

Kolejnym pięknym zabytkiem jest kościół św. Marcina, już na Ostrowie Tumskim. To pozostałość po zamku, który tam stał.
- We Wrocławiu są dwa miejsca, gdzie najchętniej spaceruję - mówi Daniel Nogieć, student. - To Ostrów i Rynek. Cieszę się, że teraz spokojnie, bez hałasu i ruchu będę mógł tam spędzać czas.

W magistracie zapowiadają, że na ul. Świętej Jadwigi i most Piaskowy samochody nie wrócą już nigdy. W przyszłości będą tam jeździły tylko tramwaje (podobnie, jak po ulicy Szewskiej). Wagony wrócą na trasę, gdy zakończy się przebudowa pl. Bema, czyli w lipcu przyszłego roku.


Kierowco! Zmiany na placu Bema

Zaczyna się kolejny etap remontu pl. Bema.
Od niedzieli z ul. Sienkiewicza skręcimy już w ulicę Bema. Nie będzie za to przejazdu między pl. Bema a mostem Piaskowym, czyli w stronę Hali Targowej (przez Odrę najbliżej przejedziemy mostem Uniwersyteckim).
Na Sienkiewicza, między ul. Świętokrzyską a pl. Bema będziemy nadal mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu w każdą stronę. Ale teraz pojedziemy już jezdnią, która dotąd była remontowana. Drogowcy przeniosą się na drugą nitkę. Wjeżdżając na pl. Bema od strony Sienkiewicza będziemy mogli albo skręcić w prawo (w ul. Bema i później na Poniatowskiego), albo pojechać prosto - na Drobnera. Z Drobnera z kolei pojedziemy wyłącznie prosto, w ul. Sienkiewicza (w lewo, w ul. Bema i Poniatowskiego jest zakaz skrętu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy deptak od niedzieli na wrocławskiej starówce - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska