Budżet Wrocławia znacznie okrojony

  Budżet Wrocławia znacznie okrojony

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Piastowska, Kamińskiego i Stawowa później. W budżecie na rok 2010 urząd tnie, co tylko się da.
  Rozpoczęcie remontów ulic Piastowskiej, Kurkowej, Stawowej, Kutrzeby, Kamińskiego i Wyszyńskiego zostaje przesunięte na "po 2012 roku". Będą cięcia w kulturze, sporcie i gospodarce komunalnej. Miejscy urzędnicy przedstawili w piątek założenia projektu budżetu na przyszły rok.

  - Nie będziemy ukrywać, że nie jest to łatwy budżet. Miasto odczuwa skutki kryzysu i, niestety, musieliśmy dostosować do tego nasze plany - tłumaczy Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

  Do wydania będzie w sumie o pół miliarda złotych mniej niż w tym roku: 3,4 mld zł zamiast 3,9 mld zł. Choć dochody nie będą wcale dużo mniejsze, to radykalnie (o 71 procent) zmniejszy się dziura budżetowa. Mniej niż w tym roku wydamy też na inwestycje: 1 miliard i 38 milionów zł.
  - To tyle, ile wydawaliśmy na nie w 2007 i 2008 roku - przyznaje Marcin Urban, skarbnik miejski.

  Właśnie z powodu mniejszych sum, które można wydać na inwestycje, trzeba było zdecydować o późniejszym rozpoczęciu kilku inwestycji. Pierwotnie planowano, że remonty Piastowskiej, Kurkowej, Stawowej, Kutrzeby, Kamińskiego i Wyszyńskiego zaczną się w 2010 roku.

  - W przypadku kilku innych inwestycji zastosujemy manewr sprawdzony podczas budowy mostu Milenijnego. Czyli zapłacimy za inwestycję już po jej zakończeniu, a nie ratalnie, w trakcie - mówi Maciej Bluj.

  Tak ma być w przypadku obwodnicy Leśnicy (będzie gotowa przed Euro 2012) czy trzeciej części przebudowy ul. Granicznej.

  Innym sposobem na to, by jednak budować sporo, mimo że w miejskiej kasie są pustki ma być partnerstwo publiczno- prywatne. Oznacza to, że gmina i prywatna firma zawiązują spółkę, miasto wnosi do niej grunt, a partner prywatny wykłada pieniądze na budowę. A potem, przez określoną w umowie liczbę lat firma dostaje z kasy miejskiej pieniądze za użytkowanie.5382 zł - tyle, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wydamy w przyszłym roku.

  Tak ma być w przypadku tzw. mostu Wschodniego, który połączy ul. Armii Krajowej z ul. Olszewskiego na Biskupinie i Mickiewicza na Sępolnie. Dokładnie w ten sam sposób urzędnicy chcą zbudować cztery szkolne baseny: przy ul Górnickiego, Suwalskiej, Wilanowskiej i Kruczej.

  - W przyszłym roku wybierzemy firmę doradczą, która pomoże zdecydować, czy szukać firm osobno dla każdego z tych basenów, czy raczej zorganizować jeden, duży przetarg - mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor wydziału inwestycji miejskich we wrocławskim magistracie.

  Również na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego finansowana ma być budowa parkingu podziemnego pod pl. Nowy Targ.
  Urzędnicy nie oszczędzają tylko na dużych inwestycjach. Mniej pieniędzy będzie także na wydatki bieżące, czyli drobniejsze remonty czy imprezy.

  Cięcia dotkną kultury, na którą w przyszłym roku będzie tylko 79 mln zł (w tym roku wydajemy na to 86 mln zł). Mniej będzie na kulturę fizyczną i sport (27 zamiast 32 mln zł), na gminne mieszkania (161 zamiast 182 mln zł) i gospodarkę komunalną (oczyszczanie miasta itp. - 122 zamiast 197 mln zł).

  Są także i dobre informacje. Tam gdzie trzeba dołożyć, żeby zdążyć z budową przed Euro (projekt szybkiego Tramwaju Plus oraz obwodnica Leśnicy), w budżecie znalazły się dodatkowe środki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Krepa

   MKT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Z przykrością stwierdzam, że wypowiadający się nie mają bladego pojęcia o funkcjonowaniu UM. Nie wspomnę o umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wszyscy pieprzycie bez sensu jak najgorsi...rozwiń całość

   Z przykrością stwierdzam, że wypowiadający się nie mają bladego pojęcia o funkcjonowaniu UM. Nie wspomnę o umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wszyscy pieprzycie bez sensu jak najgorsi populiści. Co niby dadzą kolejne oszczędności na urzędnikach (poza Waszą, osobistą satysfakcją), kiedy w budżecie brakuje 0,5 mld złotych? Wasze argumenty są niedorzeczne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda

   A4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   To prawda, odchudzanie samego urzędu jest tu konieczne. Tamtejsza administracja jest rozrośnięta do monstrualnych rozmiarów. Może to nie wystarczy na duże inwestycje, ale nie trzeba będzie znów...rozwiń całość

   To prawda, odchudzanie samego urzędu jest tu konieczne. Tamtejsza administracja jest rozrośnięta do monstrualnych rozmiarów. Może to nie wystarczy na duże inwestycje, ale nie trzeba będzie znów obcinać kursów autobusów i tramwajów. Pamiętamy, panie prezydencie, komu zawdzięczamy ten codzienny tłok!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może by tak...

   Krepa20 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   ...zmniejszyć liczbę urzędników w Magistracie. Przecież to firma zatrudniająca najwięcej pracowników w mieście. Zlikwidować departamenty, połączyć niektóre wydziały. A ZZK, po co tam dwóch...rozwiń całość

   ...zmniejszyć liczbę urzędników w Magistracie. Przecież to firma zatrudniająca najwięcej pracowników w mieście. Zlikwidować departamenty, połączyć niektóre wydziały. A ZZK, po co tam dwóch dyrektorów? Jeden od mieszkaniówki, drugi od od lokali użytkowych. Ciepłe posadki z dużą kasą! Panie Prezydencie, zacząć od siebie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama