Dentysta dla dzieci potrzebny od zaraz

  Dentysta dla dzieci potrzebny od zaraz

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Ponad 85 procent małych Dolnoślązaków choruje na próchnicę. W szkołach brakuje dentystów. Prywatni kosztują krocie.
  Stomatolodzy alarmują: sytuacja jest bardzo poważna. Ponad 85 procent dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę! Im starsze, tym sytuacja wygląda gorzej, na próchnicę cierpi bowiem 94 procent 15-latków i aż 96 procent 18-latków. Nieleczona, może prowadzić do poważnych infekcji i utraty zębów. Z drugiej strony, do dentysty w przychodni bardzo trudno się dostać, a na leczenie prywatne stać niewielu.
  - Mój syn ma mieć założony aparat na zęby. Poszliśmy do dentysty na kasę chorych. Na aparat czekamy już rok, a syn ma numer 1530 w kolejce - wzdycha Janusz Korycki z Wałbrzycha. Przyznaje, że nie ma pieniędzy na prywatne wizyty.

  Edyta Wrońska z Wrocławia leczy swoją 6-letnią córkę prywatnie. - Jedna wizyta to wydatek sięgający stu złotych. Ale nie mamy wyjścia, bo trudno dostać się na wizytę refundowaną przez NFZ - przyznaje. W szkole jej córki co sześć tygodni przeprowadzana jest fluoryzacja zębów. Powinno tak być we wszystkich szkołach, w ramach kontraktów pielęgniarek.

  - Nasze higienistki bardzo o to dbają, bo rzeczywiście dzieci mają fatalne zęby - przyznaje Jolanta Znamirowska, dyrektorka Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu.
  To jednak nie wystarcza, żeby zęby były zdrowe. Niektóre gminy organizują więc darmowe badania dentystyczne w szkołach.
  Ponad 85 procent dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę!
  - Ale kiedy ja chodziłam do szkoły, stomatolog miał tam gabinet. Przyjmował raz w tygodniu i to było doskonałe rozwiązanie - dodaje pani Edyta.
  Wiedzą o tym również stomatolodzy. O tym, że sytuacja jest poważna, alarmują Ministerstwo Zdrowia już od dawna.

  W tej sprawie spotkali się też z Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka. Prośby o rozwiązanie problemu dotarły też do ministerstwa. Na razie jednak nie zapadły żadne konkretne decyzje.
  - Wystąpiliśmy z propozycją zorganizowania konwoju dentobusów, które docierałyby do nawet najmniejszych miejscowości, a lekarze przeprowadzali tam badania - wyjaśnia Marek Michalak.
  Roman Szełemej, pełnomocnik zarządu województwa dolnośląskiego do spraw służby zdrowia, przyznaje, że każda inicjatywa, która ma spowodować poprawę stanu zdrowia, jest dobra.
  - Ale potrzebne są rozwiązania systemowe - mówi Szełemej. A to wiąże się z pieniędzmi. I na razie nic nie wskazuje na to, żeby miały się znaleźć.

  A sprawa jest pilna. - W Narodowym Funduszu Zdrowia za mało pieniędzy przeznaczono na kontrakty dla dentystów, a szczególnie na leczenie zębów dzieci - przyznaje Teresa Bujko, lekarz stomatolog z Wrocławia.
  Problemem jest również sposób życia. Jest szeroki dostęp do słodyczy, nie zmieniają się jednak przyzwyczajenia dotyczące dbania o zęby.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama