Wrocławska fabryka snów

  Wrocławska fabryka snów

  Małgorzata Kaczmar, Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Niemcy nakręcili tu film "Anonima"
  1/5
  przejdź do galerii

  Niemcy nakręcili tu film "Anonima" ©Paweł Relikowski

  Ponad 400 filmów, tysiące kostiumów i rekwizytów. Po korytarzach wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych przechadzali się Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Zbigniew Cybulski czy Kalina Jędrusik. Właśnie zaczynają się obchody tej szacownej instytucji, w której wyprodukowano jedną czwartą wszystkich polskich filmów.

  Trudy z rękopisem
  - Najwięcej problemów było z "Rękopisem znalezionym w Saragossie" - opowiada Tadeusz Kosarewicz, scenograf. - Nie skłamię, gdy powiem, że przy budowaniu średniowiecznych miast w samym sercu stolicy Dolnego Śląska pracowało nawet 300 osób - wspomina.

  Wyzwanie było nie byle jakie, bo z polskiej rzeczywistości na filmowym ekranie trzeba było stworzyć średniowieczne miasteczka. W pracach nad scenografią brał udział sztab osób - studenci ASP i konserwatorzy zabytków, stolarze, sztukatorzy, malarze, a nawet żołnierze i więźniowie.
  - Żyliśmy jak Cyganie - opowiada dziś scenograf. - Ciągle na planie - dodaje.
  W reżyserowanym przez Wojciecha Hasa filmie zagrała plejada polskich gwiazd - m.in. Zbigniew Cybulski, Gustaw Holoubek czy Leon Niemczyk.

  Ale "Pamiętnik..." to niejedyna superprodukcja nakręcona we Wrocławiu. Potężne dekoracje do "Lalki" Wojciecha Jerzego Hasa, które udawały ulice Warszawy, wybudowano przecież na Krzykach: tony drewna, setki rąk do pracy. Wytwórnia tętniła wtedy pracą.

  Bufecik u pani Waci

  Kosarewicz trafił do WFF-u w 1960 r. Dwa lata wcześniej poznał Sylwestra Chęcińskiego, późniejszego reżysera "Samych swoich" (też kręconych przez wrocławską Wytwórnię), który szukał statystów do filmu.
  - Ale nie byłem stworzony do statystowania - śmieje się dziś scenograf.
  Pierwszym filmem, przy którym Kosarewicz pracował, był "Zerwany most" Jerzego Passendorfera. Był asystentem u boku Ryszarda Potockiego, ojca aktorki i reżyserki Małgorzaty Potockiej.
  Trudno też zapomnieć o bufeciku "U Waci", czyli pani Wacławy, przysadzistej kobiety o gołębim sercu, która w barze mieszczącym się w Wytwórni Filmów Fabularnych serwowała doskonałe pierogi.
  Pracowali tu: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Zbigniew Cybulski czy Kalina Jędrusik.
  - A na śniadanie była jajecznica z morzem dodatków: papryką, pomidorami, szynką czy pieczarkami - wspomina operator Stefan Kurzyp, który w Wytwórni zaczął pracować w latach sześćdziesiątych.

  Połączyła ich kabała

  Doskonale stołówkę Waci pamięta też Wanda Ziembicka (obecnie radna wrocławska) - jadała tam pyszne i tanie zupy. To tutaj, w WFF, na planie filmu "Lalka", w którym zagrała m.in. Beata Tyszkiewicz, przyszła dziennikarka poznała swojego późniejszego męża Wojciecha Jerzego Hasa.
  Pani Wanda statystowała w "Lalce", bo ucząc się w technikum księgarskim dorabiała, żeby móc kupić książki. Z reżyserem połączyła ją kabała. Wanda Ziembicka uprawiała ją z powodzeniem, a Has powiedział do Wojciecha Solarza (drugiego reżysera, który w "Lalce" wystąpił jako żydowski skrzypek): "Dawaj tu tę czarownicę".
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama