Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gerezy: Amatorzy roślin

Radosław Ratajszczak
Przewodnikiem stada zawsze jest samiec
Przewodnikiem stada zawsze jest samiec Paweł Relikowski
Gerezy to wąskonose małpy o długiej sierści. Na wolności żyją w Afryce - Etiopii, Tanzanii, Kamerunie czy Nigerii, głównie w wilgotnych liściastych lasach.

Ich charakterystyczną cechą jest to, że w ogóle nie mają kciuka. Cechuje je także kontrastowe, najczęściej czarno-białe ubarwienie. W przeciwieństwie do większości małp gerezy nie żywią się owocami, które zbierają na drzewach, lecz roślinami: trawami, liśćmi czy pąkami kwiatów. Dlatego ich żołądek przypomina żołądek krowy - ma kilka komór, dzięki którym łatwiej im trawić suche rośliny.

Gerezy mają charakterystyczną, smukłą sylwetkę. Prowadzą nadrzewny tryb życia, a lekka budowa ciała pozwala im na wykonywanie dalekich skoków z jednej gałęzi na drugą. Mają jeszcze jedną cechę, która sprawia, że są doskonałymi skoczkami - ich sierść na bokach jest dużo dłuższa niż na brzuchu czy grzbiecie. Przy skokach rozwiewane przez powietrze włosy działają jak spadochron.
Poza tym od innych małpich kuzynów różnią się tym, że prawie nie wydają z siebie dźwięków. Są spokojne, ciche i zrównoważone. Porozumiewają się za pomocą cichutkich mlaśnięć. Dopiero, gdy się je czymś przestraszy, mają w zwyczaju krzyknąć trochę głośniej.

Najbardziej znana gereza, abisyńska, jest cała czarna, z charakterystyczną białym płaszczem, utworzonym przez dłuższą z boku sierść, białym ogonem i czapeczką. Choć rodzice mają czarno-białe ubarwienie, młode gerezy rodzą się białe jak mleko. Dopiero wraz z wiekiem zaczyna się u nich pojawiać czarna sierść. Tuż po urodzeniu noworodki mają około 20 centymetrów długości i ważą ok. pół kilo. Ciąża trwa od 6 do 7 miesięcy. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode. Bliźniaki zdarzają się niezwykle rzadko, najczęściej rodzi się tylko jedno młode.

Przy skokach rozwiewane przez powietrze włosy działają jak spadochron.

Gerezy żyją w grupach rodzinnych, liczących ok. 10 osobników. Przewodnikiem stada zawsze jest samiec. Mężczyźni nie biorą udziału w wychowaniu maluchów - opiekuje się nimi matka z pomocą innych samic ze stada.

Małpy te żyją ok. 20 lat, w niewoli okres ten może się wydłużyć nawet do 30 lat. Ważą do 12 kg, a ich długość wynosi do 70 cm. Dziś te zwierzęta trudno zobaczyć na wolności. Masajowie wykorzystywali skóry gerez jako ozdoby, myśliwi polowali na te wąskonose małpy ze względu na piękne i miękkie, biało-czarne futro, które osiągało zawrotne ceny.

Pewnie dlatego tymi wąskonosymi małpami może się pochwalić tylko 5 europejskich ogrodów zoologicznych. W tym wrocławskie, gdzie gerezom właśnie urodził się maluszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska