Z kanarem grają w kotka i myszkę

  Z kanarem grają w kotka i myszkę

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Gapowicze potrafią w biegu otwierać drzwi tramwaju i ryzykując życie, wyskakiwać w trakcie jazdy. Inni, żeby uniknąć kary, udają obcokrajowców i na prośbę o pokazanie biletu, reagują głupkowatym wyrazem twarzy: że niby nic nie rozumieją. Sprawdzaliśmy, jak wygląda dzień z życia kontrolerów z wrocławskiego MPK.
  Andrzej jest młodym emerytem - byłym wojskowym, Krzysztof - nauczycielem historii (w weekendy pracuje w liceum dla zaocznych), Jan prowadził warsztat samochodowy, teraz zajmuje się tym jego żona. Wszyscy zaczynali pracę pierwszego kwietnia. Krzysztof i Jan niecały rok temu, Andrzej ponad trzy lata temu. Wszyscy trzej zgłosili się do pracy z ogłoszenia w gazecie. I tak zostali kontrolerami.

  Wysiadać, bo idzie kanar

  Jan wspomina, że naprawdę zabawnie było, kiedy po piętnastu latach jazdy samochodem przesiadł się do tramwajów i autobusów. Krzysztofowi trudno ustać w miejscu. Szybkim krokiem przechadza się po peronie na rondzie Reagana.

  - Musiałem się zmierzyć z nazwą kanar - mówi. - Bo ja nigdy kontrolera kanarem nie nazywałem. Nigdy sam się za kanara nie uważałem i nigdy nie będę się uważał. Ktoś mądry nazwał nas kontrolerami, to mi się bardzo podoba. - I choć jest historykiem, nigdy się nie zastanawiał, skąd się ta nazwa wzięła.

  - Mnie taki starszy pan opowiadał, że kiedyś kontrolerzy w mundurach jeździli i na czapkach mieli żółte otoki - wtrąca Andrzej. - Stąd się to wzięło i przylgnęło do nas na dobre. Ale tylko złośliwi mówią na nas kanary. Bo czym się różni nasza robota od roboty konduktora w pociągu? A kto konduktora nazwie kanarem? Konduktor ma mundurek i czapeczkę, gdybyśmy my od dawna jeździli umundurowani, to może i mentalność pasażerów troszkę by się zmieniła.

  Andrzej jest zadowolony, że od kilku tygodni wrocławscy kontrolerzy jeżdżą w firmowych strojach MPK. - Bo ludzie faktycznie fajnie reagują na widok umundurowanych, lepiej niż na tych po cywilnemu - uśmiecha się. - Teraz nawet zdarza się, że w tramwajach mówią nam: panowie tacy eleganccy. Kulturalni. A kiedyś jeździło tu takich czterech, patrzyli bykiem na wszystkich.
  Z ulicy Szczytnickiej nadjeżdża "10". Trójka kontrolerów wsiada do drugiego wagonu. Andrzej spokojnie wyciąga rozpiskę, notuje w niej coś pilnie.
  Andrzej jest zadowolony, że od kilku tygodni wrocławscy kontrolerzy jeżdżą w firmowych strojach MPK.
  - Starzy wyjadacze opowiadają, że ta linia to było prawdziwe eldorado - Jan uśmiecha się. - Jeszcze rok temu wystarczyło wsiąść i miałeś jak w banku wypisanych siedem, osiem wezwań do zapłaty. Dzisiaj, jak się dwa trafią to dobrze.

  Trzydzieści pojazdów dziennie
  Pasażerowie kręcą się niespokojnie. Kilku nerwowo kasuje bilety, dwóch w ostatniej chwili wysiada z tramwaju. Reszta szuka portfeli i przygotowuje bilety miesięczne do kontroli. Krzysztof spogląda na Jana. - Damy czas pasażerom, kontrolować będziemy po następnym przystanku.
  Andrzej tłumaczy, że Wrocław podzielony jest na 13 rejonów, każdy zespół na swojej zmianie ma 2-3 z nich. Tak, żeby całe miasto było pod nadzorem. Przez całą dobę, także w soboty i niedziele. Zmiany zaczynają się różnie: o 5, 6, 7. No i są te popołudniowe. Zespół dostaje na początku tygodnia grafik i pracuje zgodnie z nim.

  - Najlepsze są poranne zmiany - mówi Krzysztof. - Po powrocie do domu można jeszcze coś zrobić.
  - Pewnie - wzdycha Jan, któremu niedawno trafiła się sklepowa zmiana: od 10 do 18.
  Sprawdzanie biletów idzie sprawnie. Siedemdziesiąt procent pasażerów ma miesięczne na okaziciela. Spora grupa młodych ludzi pokazuje pomarańczowe bilety semestralne. Andrzej kwituje to szybko: co się dziwić, to są najtańsze bilety. Krzysztof patrzy na kolegów z niedowierzaniem. To już trzeci tramwaj, w którym nikt nie jedzie na gapę!
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama