Wrocławskie boiska będą parkingami?

  Wrocławskie boiska będą parkingami?

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Osiedla potrzebują parkingów, bo auta stoją na trawnikach. Nowa norma to trzy miejsca postojowe na jedno mieszkanie.
  Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowy Dwór zbudowała właśnie parking na 100 miejsc, wykorzystując stare boisko. Zarząd już myśli o następnym. Mieszkańcy innych osiedli im zazdroszczą. Na wrocławskich blokowiskach miejsce postojowe to rarytas.

  Na nowszych osiedlach jest lepiej. W połowie lat 90. urzędnicy wymagali, żeby przy nowym bloku inwestor zbudował 0,75 miejsca parkingowego na każde mieszkanie. Dziś normy są wyższe.
  - Dla nowych osiedli, z dala od centrum, wymagany przez nas współczynnik to w tej chwili trzy miejsca parkingowe na mieszkanie - mówi Monika Kozłowska-Święconek, kierownik działu planowania komunikacji Biura Rozwoju Wrocławia.

  Tam, gdzie powstają nowe bloki, np. na Żernikach, Jagodnie czy Praczach Odrzańskich - nie jest źle. Ale już na Biskupinie czy na Sępolnie z pozostawieniem samochodu przed domem jest dramat. Tam nikt nie myślał o miejscach parkingowych. Także na Maślicach trzeba już spacerować ulicami, bo wszystkie chodniki zajmują auta. Ale najgorzej jest w blokowiskach zaprojektowanych w latach 70., takich jak Nowy Dwór, Popowice, Kozanów czy Muchobór Wielki.
  - Jeśli po godzinie 17 na Popowicach ktoś znajdzie wolny kawałek trawnika, by postawić na nim motorower, jest szczęściarzem - uważa Janusz Kozłowski z Muchoboru, który na Popowice przyjeżdża do teściów.

  Problem z blokowiskami jest tym większy, im więcej mieszka tam ludzi.
  - Gdy projektowano nasze osiedle, wymagano jednego miejsca na samochód na 10 mieszkań - żali się Lucyna Siwek, prezes SM Nowy Dwór.
  Jedynym miastem na wschód od Łaby, które sobie radzi z problemem parkingów w blokowiskach, jest Berlin. Tam za unijne pieniądze budowane są nowe osiedla, na które przesiedlani są mieszkańcy starych bloków. W ten sposób na starych blokowiskach pozostaje zaledwie połowa lokatorów.
  We Wrocławiu urzędnicy szukają innych sposobów na poprawę sytuacji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parking

   krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 35

   Liczba parkingów jest mała ale pozostaje kwestia ich prowadzenia, mam na myśli profesjonalizm Ludzie omijajcie K&O !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parking

   krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 30

   Liczba parkingów jest mała ale pozostaje kwestia ich prowadzenia, mam na mysli właścicieli prywatnych parkingów. Firma K&O która jest wysoce nieprzyjazdna dla klienta. Obsługa jest beznadziejna,...rozwiń całość

   Liczba parkingów jest mała ale pozostaje kwestia ich prowadzenia, mam na mysli właścicieli prywatnych parkingów. Firma K&O która jest wysoce nieprzyjazdna dla klienta. Obsługa jest beznadziejna, ludzie pracują na czarno, sa wykorzystywani a w dodatku bak jakiegokolwiek profesjonalizmu...odradzam parkowanie na placu strzeżonym przez tą firmę. Misato i spóldzielnie mieszkaniowe powinny sprawdzać spsob prowadzenia parkingów strzeżonych przez prywatne fimy. Ludzie omijajcie K&O !!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muchobór Wielki

   JAC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

   Muchobór Wielki w latach 70-tych to było Wielkie Pastwisko, tak naprawdę zaczęło sie rozbudowywać w latach 90-tych i nie ma końca. No i jest problem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zagęszczamy, zagęszczamy

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 23

   Pani Dyrektor Kozłowska-Święconek mówi, o wymaganym współczynniku 3 miejsc parkingowych na peryferiach Wrocławia, ale dobrze by było, aby miała świadomość, że problem parkowana nabrzmiewa w...rozwiń całość

   Pani Dyrektor Kozłowska-Święconek mówi, o wymaganym współczynniku 3 miejsc parkingowych na peryferiach Wrocławia, ale dobrze by było, aby miała świadomość, że problem parkowana nabrzmiewa w rejonach bliższych centrum i tam współczynnik nie jest już tak wysoki. Np. na osiedlu Kosmonautów w rejonie Bajana ten wskaźnik dla nowobudowanych bloków wynosi 1,1, i nie byłoby to jeszcze takie tragiczne, gdyby nie fakt, że bloki powstają pomiędzy już istniejącymi (z lat 90-tych) i siłą rzeczy "zabierają" miejsca parkingowe dotychczasowym mieszkańcom. Druga istotna sprawa to to, że właśnie miasto przykłada rękę do zagęszczania zabudowy sprzedając działki pod nowe bloki na już zapchanych osiedlach - przykład ul. Skrzydlata 3-5. Wydawałoby się, że trudno jeszcze coś tam zbudować, ale miasto próbowało sprzedać (były trzy przetargi, ale nie wiem jak sprawa się zakończyła) stosunkowo nie wielką działkę pomiędzy blokami pod budowę kolejnego bloku. W tej sytuacji pojawia się pytanie; po co nam taki urząd ze masą urzędników, skoro i tak gospodarka przestrzenna prowadzona jest chyba tylko pod kątem przychodów do budżetu miast?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parkingi

   oya (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 27

   parkingi są potrzebne, a co powiecie jak WAM (wojskowa administracja mieszkaniowa) sprzedaje prywatnemu właścicielowi parking osiedlowy pod zabudowę mimo protestu mieszkańców???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie macie racji (poprzednicy)

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 34

   Ogólnie to wygląda jakbyście mieli rację ale kilkanaćie lat temu to każde boisko przy osiedlu było zajęte od rana do wieczora a teraz to jedynie garstka młodzieży jest przyt boiskach szkolnych a te...rozwiń całość

   Ogólnie to wygląda jakbyście mieli rację ale kilkanaćie lat temu to każde boisko przy osiedlu było zajęte od rana do wieczora a teraz to jedynie garstka młodzieży jest przyt boiskach szkolnych a te osiedlowe świecą pustkami - więc po co one są. Tak więc jak jakieś boisko nie jest wykorzystane to należy je zlikwidowaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parkingi

   zum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 34

   Dokładnie...zgadzam się z przedmówcą..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czterokołowa ślepota

   Lukrecjusz Wiślak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 30

   Naród, który zamienia boiska sportowe na parkingi samochodowe, jest narodem krótkowzrocznych głupców, który jest na dobrej drodze, aby zostać narodem kalek.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama