Targowiska we Wrocławiu są już w odwrocie

  Targowiska we Wrocławiu są już w odwrocie

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu działa 18 targowisk, ale już niedługo to się zmieni. Wiele z nich przestanie działać, zaś inne przeniosą się pod dach. To nowy trend w mieście, który pozwoli kupcom zachować miejsca pracy, a wrocławianom da alternatywę dla zakupów w hipermarketach.
  Do końca tego roku z mapy Wrocławia znikną dwa targowiska. Malutkie przy ulicach Traugutta i Pułaskiego i przy Dworcu Świebodzkim, gdzie w każdą niedzielę na zakupy przychodzą tysiące wrocławian. W przyszłości w mieście zostanie zlikwidowanych jeszcze pięć targowisk. Dzisiaj we Wrocławiu działa ich 18.

  - Takie place nie mogą zniknąć z miast. Dobrze funkcjonują w Barcelonie, Madrycie czy w Wiedniu. Targowiska są miejscem specjalnym, gdzie ludzie przychodzą nie tylko po to, by kupić świeże owoce i warzywa, ale też, żeby porozmawiać - mówi Stanisław Wolski, wrocławski aktor.

  Co się stanie z wrocławskimi targowiskami?
  -ul. Obornicka. Zostanie na stałe.
  -ul. Ptasia. Kupcy zaczną tu budowę hali w 2010 r.
  -ul. Żernicka. Kupcy wybudują tu pasaże lub hale, ale nie wiadomo kiedy.
  -ul. Skoczylasa. Targ zostanie bez zmian.
  -ul. Krzywoustego/ Kiełczowska. Handel przestanie istnieć w tym miejscu. Pasaże handlowe zostaną wybudowane we wnętrzach międzyblokowych - w ramach rewitalizacji Psiego Pola.
  -ul. Legnicka/Niedźwiedzia. Ten teren zostanie zabudowany od ul. Legnickiej i ul. Żubrzej. Kupcy przeniosą się za ten obiekt.
  -ul. Zielińskiego. Plac zostanie zlikwidowany. Kupcy przeniosą się do trzykondygnacyjnego budynku przy Swobodnej/ Nasypowej do 2013 r.
  -ul. Komandorska/Radosna. Ten targ zostanie zlikwidowany.
  -ul. Lotnicza. Handel stąd zniknie.
  -ul. Żmigrodzka/ Broniewskiego - targowisko zniknie.
  -ul. Gnieźnieńska 4. Prawdopodobnie targowisko pójdzie do likwidacji. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja.
  -ul. Gnieźnieńska 6. Tutaj nic się nie zmieni.
  -ul. Bacciarellego. Targowisko zostanie.
  -al. Poprzeczna. Targowisko zostaje.
  -ul. Nabycińska 19. Targowisko zostaje.
  -ul. Namysłowska/Jedności Narodowej. Tu powstanie hala targowa na 150 stanowisk.
  Do końca tego roku z mapy Wrocławia znikną dwa targowiska.
  - Na przełomie listopada i grudnia ogłosimy przetarg na wykonawcę - mówi Dorota Korbiel z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która przygotowuje tę ostatnią inwestycję.
  Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wrocławianie będą mogli tu robić zakupy za rok. ARAW przewidziała tu również miejsce na usługi i biura.

  W mieście na bazie targowisk powstała hala "Arena" przy ul. Komandorskiej, "Gaj" przy ul. Świeradowskiej, "Tęcza" przy ul. Bajana, "Leśnica" przy ul. Średzkiej.
  Klasyczne targowiska pod chmurką znikają z centrum. Przyczyna? Jest bardzo prosta: miasto ma coraz mniej wolnych terenów. Jeżeli już są, to najczęściej idą pod młotek pod galerie czy hotele.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapędzić wszystkich do galerii!

   gkalewski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 21

   Oczywiście w ramach lansowania Wrocłaswia jako metropolii likwidujemy targowiska, które funkcjonują w każdym dużym europejskim mieście. Byłem ostatnio w Saksonii, gdzie nikomu nie przeszkadzają...rozwiń całość

   Oczywiście w ramach lansowania Wrocłaswia jako metropolii likwidujemy targowiska, które funkcjonują w każdym dużym europejskim mieście. Byłem ostatnio w Saksonii, gdzie nikomu nie przeszkadzają zadaszone stoiska na wolnym powietrzu, ale u nas musi być inaczej, a jak kogoś nie stać płacić za ceny "budowane" w oparciu o płacony w Euro czynsz, to chodu z miasta. Won na prowincję chołoto...Czy czasem we Wrocku nie mieszkają też emeryci, ludzie niezbyt bogaci, dla których bazary i targowiska, to kwestia przeżycia..Czy znowu nie budujemy bizantyjskich drogich wizji nie pytając mieszkańców o zdanie?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Burn, burn, burn down Hot Topic, don't let them steal your soul"

   a (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 32

   "a na zakupy ludzie zaczną chodzić jak na całym świecie do Galerii i hipermarketów"

   =>

   "Galerii i hipermarketów"

   Tego dnia, zabijcie mnie.

   K*** mać, galerie i hipermarkety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   targowiska

   werka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 40

   wszelkie targowiska ze szmatami-zlikwidować! Pozostawić -stawiając estetyczne budki-handel warzywno-owocowy-kwiatowy itp. Ten np.na Zielińskiego,to wizualny dramat,ani coś przymierzyć normalnie,ani...rozwiń całość

   wszelkie targowiska ze szmatami-zlikwidować! Pozostawić -stawiając estetyczne budki-handel warzywno-owocowy-kwiatowy itp. Ten np.na Zielińskiego,to wizualny dramat,ani coś przymierzyć normalnie,ani dokładnie obejrzeć. "Tęcza"-estetyczna,podobnie "Arena".Przy tych "cudacznycvh" najgorzej jest z parkowaniem!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dw. Świebodzki

   Gracjan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 31


   A co z targowiskiem na Dw. Świebodzkim, to jest tragedia dla okolicznych mieszkańców.
   Ulice i chodniki zablokowane, trawniki rozjechane i zniszczone. Okropność.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co będzie z Halą Targową?

   gaax (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 64

   Od dłuższego czasu się nad tym zastanawiam. Na dole znajdują się bardzo interesujące stoiska i szkoda by było, aby zniknęły kiedyś w mgnieniu oka na podstawie jednej dedycji urzędniczej. Stoiska na...rozwiń całość

   Od dłuższego czasu się nad tym zastanawiam. Na dole znajdują się bardzo interesujące stoiska i szkoda by było, aby zniknęły kiedyś w mgnieniu oka na podstawie jednej dedycji urzędniczej. Stoiska na górze to głównie pamiątki i sklepiki jakich we Wrocławiu znaleźć nie można - trochę jakby czas się tam zatrzymał. Nie zmienia to faktu, że większość handlarzy ma interesującą ofertę. Z drugiej strony budynek jest w opłakanym stanie, wymaga porządnego remontu - zarówno elewacji, jak i wnętrza. Jaka będzie przyszłość Hali Targowej? Któregoś pięknego dnia wyrzucą stamtąd kupców i przerobią na muzeum handlu, albo ekskluzywną galerię handlową dla bogaczy? Czy też może obecny charakter miejsca zostanie zachowany, a wygląd jedynie odświeżony? I wreszcie czy może nie stanie się zupełnie nic i przez najbliższe 10 lat będzie to wyglądać, tak jak wygląda do tej pory?

   Droga Redakcjo - zadanie dla Was, dowiedzcie się co i jak :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem ZA

   Była Wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 49

   Plac zielińskiego jako targowisko kojarzy mi się w moja młodością, kiedy nie było mnie stać na drogie ciuchy, a chciałam mieć nowe, a nie z ciuchlandii. Chodziło się na zielińskiego i do dzisiaj...rozwiń całość

   Plac zielińskiego jako targowisko kojarzy mi się w moja młodością, kiedy nie było mnie stać na drogie ciuchy, a chciałam mieć nowe, a nie z ciuchlandii. Chodziło się na zielińskiego i do dzisiaj nosze wiele ciuszków stamtąd. Wcale nie jest to tania chińszczyzna, a mozna było wybierać, przebierać. Bardzo lubię to targowisko, do dzisiaj zawsze tam coś znajdę. Inna sprawa ze wyglądem nie pasuje do centrum Wrocławia i czas coś z tym zrobić. Uważam że optymalnym byłoby wybudowanie galerii dla tego rodzaju handlu, gdzie czynsze NIE będą zaporowe- bo wiadomo że jeśli ktoś bierze się za taki handel, nie stać go na drogie miejsce na sklep. i w tym cały problem- jeśli Wrocław ukłoni się w strone mniej zamożnych mieszkańców i mniej zamożnych handlarzy- byłoby fair. Nie każdego stać na Galerie dominikańską, a wybór wcale nie jest rewelacyjny. Ślubne buty kupiłam właśnie na zielińskiego!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie skończą z tą wiochą

   Lobbysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 55

   na skrzynkach i blaszanych kontenerach a na zakupy ludzie zaczną chodzić jak na całym świecie do Galerii i hipermarketów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wsadźcie sobie w de galerie handlowe

   Lukrecjusz Wiślak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 41

   Czyżby miasto jadło z ręki właścicielom wielkopowierzchniowych świątyni handlu? Nie każdy ma ochotę zasuwać całe hektary do centrum handlowego, żeby zrobić zakupy na śniadanie. Targowiska są bardzo...rozwiń całość

   Czyżby miasto jadło z ręki właścicielom wielkopowierzchniowych świątyni handlu? Nie każdy ma ochotę zasuwać całe hektary do centrum handlowego, żeby zrobić zakupy na śniadanie. Targowiska są bardzo potrzebne, a miasto zamiast kombinować, jakby tutaj sprzedać jeszcze kawałek gruntu, powinno pomóc detalicznym kupcom i ucywilizować targowiska, aby przyciągały kupujących, tak jak dzieje się to na zachodzie (na przykład: Viktualien Markt w Monachium). Ktoś może zarzucić, że było by to faworyzowanie drobnych kupców i psucie rynku przez dotacje. Ale w tym mieście, jeśli nie jest się firmą IBM, to na wsparcie miasta liczyć nie można. Po planowanych przez kupców inwestycjach widać, że chcą dążyć ku lepszemu, więc czemu im w tym nie pomóc?

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama