Strażacy chcą ratować zaginionych w górach

  Strażacy chcą ratować zaginionych w górach

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Będzie bezpieczniej w Rudawach Janowickich, Górach Kaczawskich i Ołowianych. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach Wielkich powstaje sekcja ratownictwa górskiego.
  - Chcemy, by turyści odwiedzający nasze góry czuli się bezpiecznie. Muszą wiedzieć, że w razie wypadku strażacy natychmiast pospieszą im z pomocą - mówi Jerzy Grygorcewicz, wójt gminy.
  Na pomysł organizacji sekcji ratownictwa wpadł Robert Kaźmierski ze Szkoły Górskiej Wyrypa. Szkoła zapewni specjalistyczne szkolenia i potrzebny sprzęt dla strażaków.
  - Chcemy w młodych ludziach zaszczepić pasję gór, aby mogli nieść pomoc turystom - wyjaśnia Robert Kaźmierski.

  Rudawy Janowickie są szczególnie popularne wśród amatorów wspinaczki skałkowej. Czasem im również zdarza się wypadek. Wówczas janowiccy strażacy byliby pierwsi na miejscu. Tylko w tym roku brali udział w dwóch akcjach ratunkowych. Niemiecka turystka zwichnęła nogę na zamku Bolczów. W drugim przypadku turysta złamał nogę na Sokolikach.

  - Byliśmy najszybciej na miejscu wypadku i znieśliśmy poszkodowanych na dół, gdzie czekała na nich karetka - opowiada Andrzej Wdowiak, komendant OSP.
  Karetka nie była w stanie wyżej podjechać, a lekarz z ratownikiem medycznym nie poradziliby sobie ze zniesieniem turystów na noszach. Gdyby nie strażacy, poszkodowani czekaliby na pomoc o wiele dłużej.
  Obecnie na Dolnym Śląsku przy Ochotniczej Straży Pożarnej działa tylko jedna sekcja ratownictwa górskiego. Cztery lata temu stworzyła ją gmina Stoszowice.

  - Uznaliśmy, że się przyda, bo mamy na swoim terenie Góry Sowie i Góry Bardzkie - mówi wójt gminy Marek Janikowski.
  Sekcja ratownictwa górskiego powstała przy OSP w Budzowie. Miejscowość ta jest położona u stóp chętnie odwiedzanej przez turystów Srebrnej Góry. Latem strażacy z Budzowa poszukiwali zaginionej w górach 11-letniej Patrycji. Szukali jej przez całą noc, znaleźli nad ranem. Całą i zdrową.
  Gmina Stoszowice szczególnie dba o swoich strażaków ratowników górskich. W tym roku dostali skuter śnieżny oraz wybudowano im ściankę wspinaczkową do ćwiczeń.


  Kto pomoże?

  Jeśli wypadek wydarzy się w Górach Sowich lub Bardzkich, można wezwać strażaków z OSP Budzów, dzwoniąc na alarmowy numer 998. Będą najszybciej na miejscu zdarzenia. Można też wezwać ratowników Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. W całej Polsce obowiązują dwa numery alarmowe: tel. 985 lub 601 100 300, pod którymi przez całą dobę dyżurują ratownicy GOPR. - To dobrze, że strażacy chcą ratować poszkodowanych turystów i będą gotowi wspomóc nas w działaniach - mówi Maciej Abramowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może i bezpieczniej ale patrzac na zamieszczone

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   zdjęcie to z pewnością jest śmieszniej - tak wyposażeni strażacy podczas akcji górskiej są śmieszni - te typowe wspinaczkowe kaski i bardzo potrzebne ubranie o właściwościach przeciwpalnych ułatwia...rozwiń całość

   zdjęcie to z pewnością jest śmieszniej - tak wyposażeni strażacy podczas akcji górskiej są śmieszni - te typowe wspinaczkowe kaski i bardzo potrzebne ubranie o właściwościach przeciwpalnych ułatwia im wspaniale wykonywane czynności. Może dopiero jak pojawią się wypadki to jakiś decydent strażacki zauważy że osoby niosące pomoc w górach muszą mieć trochę inne wyposażenie (ale decydenci nie niosą pomocy i tylko patrzą się nieraz na nieporadne ruchy swoich źle ubranych podwładnych- i złoszczą się na tą ich nieporadnośc nie widząc tępoty decyzji jakie wydają) . To tak jakby płetwonurkowi kazać pływać w takim bojowym ubrankuzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama