Świdnica bez trojga radnych

  Świdnica bez trojga radnych

  MM

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Decyzją wojewody dolnośląskiego radni Rady Miejskiej w Świdnicy Adam Markiewicz (SLD) i Teresa Świło (PO) stracili mandaty.
  Wojewoda wygasił je zarządzeniem nadzorczym, bo wcześniej nie zrobiła tego, mimo jego polecenia, rada.

  W sierpniu niemal wszyscy świdniccy radni stanęli po stronie Świły i Markiewicza, mimo że oboje złamali prawo. Jak tłumaczyli, chcieli dać kolegom prawo do obrony.

  Adam Markiewicz, jako społeczny prezes świdnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, wynajął jedno z pomieszczeń straży za 400 złotych miesięcznie Telekomunikacji Polskiej.


  Problem w tym, że straż korzysta bezpłatnie z należącego do miasta budynku, więc umowa najmu była działalnością gospodarczą prowadzoną na majątku gminy, czego prawo radnym zabrania. Z kolei Teresa Świło złamała prawo, bo jako właściciel firmy handlowej wynajęła pod reklamowy billboard ścianę budynku, którą wcześniej wydzierżawiła od miasta. Od początku radni czuli się decyzją wojewody pokrzywdzeni. Teraz zapowiadają, że będą się od niej odwoływali do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
  W sierpniu niemal wszyscy świdniccy radni stanęli po stronie Świły i Markiewicza.
  Ale to nie wszystkie problemy rady. Niedawno mandat radnego złożył Michał Szukała (Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej), przewodniczący rady. Miejsce Szukały zajmie Grażyna Ciążeńska, która była druga w wyborach na jego liście. Jeżeli pozostała dwójka radnych przegra w sądzie sprawy odwoławcze, to za Adama Markiewicza może wejść Julitta Stefańska-Broda, a za Teresę Świło - Wojciech Kruczek.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łaska pańska ....

   fijutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 30

   cieszy aktywnośc pana wojewody w stosunku do radnych ze świdnicy, w podobnej sprawie dotyczącej radnego z gminy święta katarzyna nie był tak stanowczy - radny prowadził działalnoścv na mieniu gminy...rozwiń całość

   cieszy aktywnośc pana wojewody w stosunku do radnych ze świdnicy, w podobnej sprawie dotyczącej radnego z gminy święta katarzyna nie był tak stanowczy - radny prowadził działalnoścv na mieniu gminy przez rok od złożenia ślubowania i mimo wiedzy o tym wojewoda nie uchylił mu mandatu, taka gmina czy taki wojewoda?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama