Stypendia na wrocławskich uczelniach niższe nawet o połowę

  Stypendia na wrocławskich uczelniach niższe nawet o połowę

  Małgorzata Kaczmar

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trzy uczelnie obcięły stypendia naukowe. Ministerstwo dało im o 10 proc. mniej pieniędzy.
  Wrocławskie uczelnie dostały w tym roku od ministerstwa o ponad milion zł mniej. Skutek? Na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym i Uniwersytecie Ekonomicznym studenci dostali niższe stypendia za wyniki w nauce.
  Na Uniwersytecie Przyrodniczym za średnią 4,0 jeszcze rok temu dostawało się 280 zł. W tym roku już o połowę mniej.

  - Te kwoty są śmieszne - twierdzi Marzena Klimczak, studentka V roku weterynarii. A Martyna Kaluta z IV roku geodezji, dodaje: - Nikt się tego nie spodziewał. Te pieniądze to nie tylko kieszonkowe, wydawałam je na książki - tłumaczy. - Teraz będę musiała znaleźć jakąś dorywczą pracę - narzeka.

  Małgorzata Wanke-Jakubowska z Uniwersytetu Przyrodniczego tłumaczy: - Musieliśmy wybrać - albo obniżamy studentom stypendium socjalne, albo naukowe. I dodaje, że szkoła wybrała tę drugą opcję.
  Wrocławskie uczelnie dostały w tym roku od ministerstwa o ponad milion zł mniej.
  - Nie możemy pozwolić, by żacy, których rodzice mają małe dochody, nie mogli utrzymać się na studiach - twierdzi. - Nie mieliśmy innego wyjścia - dodaje.
  Na Uniwersytecie Ekonomicznym stypendia zostały zmniejszone o ponad jedną trzecią.
  - Mogły być jeszcze niższe - informuje Wojciech Sokolnicki z Uniwersytetu Ekonomicznego. - Na szczęście, dostaliśmy na ten cel dodatkowe 100 tys. zł z puli rektora - dodaje.

  Na Politechnice Wrocławskiej stypendia też zostały obniżone, choć nie tak drastycznie, jak na innych uczelniach. Obniżka dotknęła Jakuba Ślęzaka, studenta II roku fizyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. - Mam średnią 5,17 - opowiada żak. - W ubiegłym roku za takie oceny dostałbym ponad 400 zł stypendium naukowego. Teraz dostanę tylko 360 - narzeka.
  Stypendium naukowe to nagroda za dobre oceny.
  - Powinno być na tyle wysokie, by zatrzymać zdolnych, młodych ludzi na uczelni na IV czy V roku. Gdy stypendia są niskie, wszyscy zaczynają pracować, a to odbija się później na nauce - twierdzi Jakub Ślęzak.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   ewka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

   bzdury w artykule!; na wydziale inżynieryjno-ekonomicznym na U. Ekonomicznym za 4,00 jest ok 100zł...za 4,25 ok 120-140...żal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd te dane?

   Ekonomistka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Na Uniwersytecie Ekonomicznym na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów za średnią 4,9 w tym roku otrzymuje się 300 zł, a nie 625 zł, jak twierdzi autor. Chciałabym mieć takie stypendium!...rozwiń całość

   Na Uniwersytecie Ekonomicznym na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów za średnią 4,9 w tym roku otrzymuje się 300 zł, a nie 625 zł, jak twierdzi autor. Chciałabym mieć takie stypendium! Może lepiej dwa razy sprawdzić niż podtrzymywać mit o niesamowitych stypendiach na UE? Wystarczy zajrzeć tutaj: http://samorzad.ue.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=203:informacja-nt-wysokoci-stypendiow-naukowych-na-wydziale-ziif&catid=37:aktualnocizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama