Zapominamy o grobach

  Zapominamy o grobach

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy urzędnicy mogliby dziś zlikwidować aż 12 tysięcy nagrobków, czyli co szósty w mieście.
  Tak wiele z nich nie zostało bowiem w terminie opłaconych przez rodziny zmarłych.
  W rzeczywistości Zarząd Cmentarzy Komunalnych ogranicza się w ciągu roku średnio do likwidacji ok. 100 miejsc pochówków. Głównie takich, które od lat są zaniedbane, nikt ich nie odwiedza, a często nie wisi tam nawet żadna tabliczka. Na pozostałych dłużników zarząd cmentarzy wciąż czeka.
  W tym roku, przy okazji dnia Wszystkich Świętych, na nieopłaconych grobach urzędnicy umieścili rzucające się w oczy ogłoszenia z przypomnieniem o opłacie.


  Dlaczego o niej nie pamiętamy? Przyjmujący wpłaty urzędnicy słyszą różne tłumaczenia. Jedni twierdzą, że nie spodziewali się, że czas tak szybko leci. Inni przyznają, że zapomnieli. Albo mówią wprost, że nie mieli pieniędzy.

  Ale zdarza się też, że rodzina nie może się dogadać, kto ma opłacić grób babci czy dziadka.
  Po tym jak na nagrobkach pojawiły się naklejki z informacją o likwidacji, przybyła jeszcze jedna kategoria osób - to przerażeni krewni, którzy są przekonani, że już za późno na ratowanie miejsca pochówku najbliższych. Z radością przyjmują informację, że wystarczy zapłacić i problem zniknie. A to oznacza, że naklejki, choć stresujące, spełniają swoją rolę.
  ZCK ogranicza się średnio do likwidacji ok. 100 miejsc pochówków rocznie.
  - Przyznam szczerze, że na początku myślałam, że to sprawka wandali - opowiada Wanda Raciejewska z Wrocławia, która naklejkę zobaczyła na grobie sąsiadującym z miejscem pochówku jej krewnych. - Gdy przeczytałam, o co chodzi, postanowiłam dotrzeć do tych ludzi i poinformować o problemie. Udało się i z tego, co wiem, miejsce zostało już opłacone - dodaje wrocławianka.

  Przyznaje, że przy okazji sama również sprawdziła, do kiedy opłacony jest grób jej najbliższych. - Może naklejki nie są zbyt estetyczne, ale skoro ludzka pamięć zawodzi, to i taki sposób jest dobry.
  Czy akcja informacyjna ZCK jest spowodowana tym, że na cmentarzach zaczyna brakować miejsca? Zofia Kluszycka, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych, zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Czytelniczki

   katarzyna.zimna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Co, Pani zdaniem, nie działa na stronie internetowej? Proszę o informację na adres e-mail: katarzyna.zimna@gazeta.wroc.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znowu bubel?

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   jakoś nie można wejść na stronę internetową!!! Jak zwykle nic nie działa !!! Ta strona jest czy dopiero będzie !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama