Czas skończyć z chrapaniem

  Czas skończyć z chrapaniem

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolnoślązacy coraz chętniej leczą chrapanie. Mężczyzn na zabiegi wysyłają głównie żony.
  Szpitale i ośrodki zdrowia z Dolnego Śląska inwestują w specjalistyczny sprzęt do badania i leczenia chrapania. Nic dziwnego, bo z szacunkowych danych lekarzy wynika, że problemy z nim ma nawet co piąty z Dolnoślązaków. I coraz chętniej chcemy z chrapaniem walczyć.

  Od niedawna jedną z najnowocześniejszych w kraju metod leczenia chrapiących stosuje Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus z ul.
  Wyszyńskiego we Wrocławiu. Najpierw pacjent jest w domu podczas snu diagnozowany tzw. apnografem - aparatem, który pokazuje m.in. liczbę bezdechów na godzinę, pracę serca, głośność chrapania i wskazuje, gdzie tkwi przyczyna dolegliwości.

  - Jeśli problem dotyczy górnych dróg oddechowych, pacjent może mieć przeprowadzony zabieg tzw. koblacji - tłumaczy dr Aleksandra Sztuka-Banel z Medicusa. Polega on na stosowaniu fal radiowych, które zwiększają napięcie tkanek podniebienia. I w przeciwieństwie do lasera, nie powoduje oparzeń ani opuchlizny. Jedyny jego minus to bardzo duży koszt: 4600 zł. Nie refunduje go NFZ.
  Z chrapaniem zmaga się prawie 600 tys. Dolnoślązaków, głównie mężczyzn, zwłaszcza otyłych i palących papierosy.
  Choć lekarze przyznają, że chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, nie można go lekceważyć.
  Choć lekarze przyznają, że chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, nie można go lekceważyć. - Należy zwrócić uwagę, gdy staje się ono bardzo głośne i przerywane okresami ciszy. To może świadczyć, że taka osoba cierpi na bezdech śródsenny, niebezpieczny dla zdrowia - przyznaje dr Anna Brzecka, pulmonolog z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej.
  Na szczęście ostatnio coraz więcej osób chce się leczyć z tej uciążliwej dolegliwości.
  W szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej też walczą z chrapaniem. Tu pacjenci badani są podczas snu tzw. polisomnografem. W ten sposób można sprawdzić, czy pacjent cierpi na bezdech, a jeżeli tak, skutecznie go leczyć. Miesięcznie diagnozowanych jest w ten sposób 60 pacjentów. Za badanie płaci tu NFZ.

  - Wielu pacjentów przyprowadzają żony. Kolejka jest do lipca, czeka 360 osób - mówi dr Anna Brzecka.
  Do leczenia chorych z bezdechem stosuje się najczęściej urządzenie, które podczas snu na zasadzie podciśnienia wtłacza powietrze do nosa lub ust. Reguluje ono oddech, ale zmusza człowieka do spania w masce i w towarzystwie urządzenia. Urządzenie kosztuje ok. 2 tys. zł, ale 1470 zł refunduje NFZ, raz na pięć lat.

  Sposoby na chrapiącego
  Spanie w jednym pokoju z chrapiącym to prawdziwa męczarnia. Każdy radzi sobie jak może. Sposoby "niemedyczne" są różne:
  * można spać ze stoperami w uszach; ale na dłuższą metę jest to niewygodne gwizdanie - ponoć działa na niektórych
  * cmokanie lub mlaskanie,
  * uderzanie obcasem w podłogę,
  * ściśnięcie nosa chrapiącemu,
  * spanie na boku.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chrapiacy odkurzacz

   Katarina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 181 / 171

   Maz w nocy chrapie ze az prawie sasiedzi w kaloryfer wala. Niestety nic nie pomaga. Udalismy sie do lekarza a ten zaproponowal nam metode Pillar'a. Podobno dosc modna i niezwykle skuteczna....rozwiń całość

   Maz w nocy chrapie ze az prawie sasiedzi w kaloryfer wala. Niestety nic nie pomaga. Udalismy sie do lekarza a ten zaproponowal nam metode Pillar'a. Podobno dosc modna i niezwykle skuteczna. Obiecuje ze jak maz juz sie podda tej formie leczenia to napisze komentarz tutaj.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama