Rynek w Strzelinie ma przyciągać

  Rynek w Strzelinie ma przyciągać

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Strzelinie zbadają lochy pod ratuszem. A małe Prusice doczekają się nowej fontanny.
  Jeszcze w tym roku dokładnie zbadane i zabezpieczone zostaną podziemia pod wieżą na Rynku w Strzelinie. - Chcemy je również wyremontować - zapowiada burmistrz Jerzy Matusiak. - Marzy mi się w nich muzeum - dodaje.

  Lochy mają kilka kondygnacji. Po II wojnie światowej (kiedy całe stare miasto Strzelina zostało zrównane z ziemią) zasypano je.

  Prace będą kosztowały milion złotych. Strzelin planował je od dawna. Teraz będzie to możliwe, bo dostał na inwestycję pieniądze z Unii Europejskiej.
  Odnowienie lochów ma być dopiero początkiem zmian na strzelińskim Rynku.- W przyszłości chcemy odbudować także cały ratusz - uzupełnia Matusiak.
  Burmistrzowi marzy się też powiększenie odrestaurowanej niedawno wieży. Ma mieć 72 metry wysokości (dziś ma niewiele ponad 20 metrów).

  Jednak na to wszystko potrzebne jest kolejne 12 milionów, a teraz w kasie urzędu nie ma takiej sumy. Jednak władze Strzelina nie załamują rąk. Jest szansa, że uda się pozyskać środki rządowe. - Z budową ruszymy, gdy tylko zdobędziemy fundusze - zapowiada Matusiak.
  Na całą inwestycję przygotowany jest już projekt budowlany.
  Władze Strzelina chcą, aby nowe obiekty stały się atrakcją turystyczną. Z wieży będzie rozciągał się widok na całą okolicę.
  Prace w Prusicach pochłoną 4,3 mln złotych. Rozpoczną się w przyszłym roku.
  Wypięknieć ma nie tylko strzeliński Rynek. Unijne pieniądze trafią też do Prusic pod Trzebnicą. Tu odnowiony zostanie ratusz i wieża widokowa. Wymieniona też będzie nawierzchnia na Rynku: staną na niej żeliwne ławeczki i latarnie, które będą stylizowane na zabytkowe. Wielką atrakcją ma być również nowa fontanna.
  Prace w Prusicach pochłoną 4,3 mln złotych. Rozpoczną się w przyszłym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama