Chcą odszkodowań za zbyt ciasne cele

Chcą odszkodowań za zbyt ciasne cele

Marcin Rybak

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Więźniowie zasypali zakłady karne pozwami sądowymi.
Zarobaczone i przeludnione cele, brak drzwi w toaletach - takie zarzuty stawia wrocławskiemu aresztowi śledczemu więzień Krzysztof O. Domaga się 6 tysięcy złotych zadośćuczynienia za przeludnienie oraz naruszenie jego godności, dóbr osobistych i prawa do prywatności.
W ciągu ostatnich dwóch lat do sądów Dolnego Śląska wpłynęło ponad 200 podobnych pozwów. Najczęściej więźniowie skarżą się na przeludnienie. - Nie przegraliśmy żadnego procesu - podkreśla mecenas Ryszard Żmigrodzki, radca prawny wrocławskiego Inspektoratu Służby Więziennej.

Jak mówi mecenas Żmigrodzki, większość pozwów dotyczy przeludnienia. Zgodnie z normami obowiązującymi w Polsce i w całej Europie na więźnia w celi nie może przypadać mniej niż trzy metry kwadratowe. - Zwykle do tej normy brakuje od 30 do 60 centymetrów kwadratowych, czyli powierzchni kartki papieru - wyjaśnia Żmigrodzki.

Jak mówi mecenas Żmigrodzki, większość pozwów dotyczy przeludnienia.

Więźniowie domagają się 80, a nawet 100 tys. zł. Przegrywają, bo nie potrafią wykazać, że przed złożeniem pozwu o odszkodowanie domagali się od władz więzienia "przywrócenia stanu zgodnego z prawem", czyli umieszczenia ich na przepisowej powierzchni trzech metrów kwadratowych.
Pozwów jest dużo z prostego powodu - przeludnione są wszystkie dolnośląskie więzienia i areszty. Według danych z poniedziałku, najciaśniej jest w areszcie w Lubaniu. Więźniów jest tam o prawie 15 proc. więcej niż przygotowanych dla nich miejsc. Wrocławskie więzienia są przeludnione o 2,1 i 2,5 proc., a areszt przy ul. Świebodzkiej o 4 procent.

W grudniu przestanie obowiązywać przepis kodeksu karnego wykonawczego, który dyrektorowi zakładu karnego dawał prawo "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" umieszczać więźnia bezterminowo na powierzchni mniejszej niż trzy metry kwadratowe. Przepis został uchylony przez Trybunał Konstytucyjny.
1 »

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dogadać sie z Rosją

Wroclek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31 / 27

A ja proponuję dogadać się z Rosją , widziałem program o ich więzieniach parę $ na miesiąc na żywność betonowe łózka , zaoszczędzimy jako Państwo płacąc Rosjanom nawet 50$ na miesiąc za jednego...rozwiń całość

A ja proponuję dogadać się z Rosją , widziałem program o ich więzieniach parę $ na miesiąc na żywność betonowe łózka , zaoszczędzimy jako Państwo płacąc Rosjanom nawet 50$ na miesiąc za jednego odesłanego więźnia. Teraz więźniowie mają więcej kasy na jedzenie niż pacjenci w szpitalach. Może projekt ustawy publicznej ja się pod nim chętnie podpiszę . Porozumienie z Rosjanami w sprawie odsyłania więźniówzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo