Jelenia Góra: Teatr Zdrojowy będzie nowoczesny

  Jelenia Góra: Teatr Zdrojowy będzie nowoczesny

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Aktorzy jeleniogórskiego Teatru Animacji wyprowadzili się z dotychczasowej siedziby.
  Scena i widownia Teatru Zdrojowego w Cieplicach przejdzie gruntowny remont. Prace potrwają półtora roku. W tym czasie teatr nie zawiesi swej działalności. Będzie występował na innych scenach, m.in. w Jeleniogórskim Centrum Kultury oraz w MDK Muflon w Sobieszowie. Planowane są też premiery.

  Rozpoczynające się właśnie prace to kolejny, czwarty i najbardziej kosztowny etap renowacji Teatru Zdrojowego.
  Wcześniej za 4 mln zł odnowiono elewację obiektu, powstała też przybudówka mieszcząca biura, garderoby i zaplecze socjalne. Ostatni etap będzie kosztował ponad 10 mln zł, 85 proc. pochodzi z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Resztę finansuje gmina Jelenia Góra.
  Po wymianie foteli na widowni, zmniejszy się nieco ich liczba. Zamiast 230 będzie ich 210. Zostaną zainstalowane nowoczesne urządzenia techniczne sceny, np. oświetlenie i nagłośnienie. Po remoncie obiekt będzie spełniał w końcu normy przeciwpożarowe.

  Naprawiona zostanie też uszkodzona konstrukcja dachu, który ugiął się o kilkanaście centymetrów. Po remoncie obiekt będzie miał klimatyzację i nowe ogrzewanie.
  Dach ugiął się o kilkanaście centymetrów, gdy uszkodzono jego konstrukcję.
  Dotychczas teatr był odnawiany dwukrotnie. Prace przeprowadzano w latach 30. i 70. XX wieku. Zamalowano wtedy freski zdobiące ściany.- Pierwotnie teatr był utrzymany w klasycystycznym stylu. Wnętrze w kolorze ultramaryny, a detale architektoniczne srebrne. Chcielibyśmy go do takiego stanu przywrócić - tłumaczy Bogdan Nauka, dyrektor teatru.

  Teatr Zdrojowy to jeden z cenniejszych obiektów teatralnych w Polsce. Ufundowała go rodzina Schaffgotschów w pierwszej połowie XIX wieku. Początkowo był to teatr dworski. Dopiero później udostępniono go szerszej publiczności, na widowni zasiadali głównie ciepliccy kuracjusze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama