18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Legnicy spotkali się weterani tajnego nauczania

Tomasz Woźniak
Jadwiga Sklepkiewicz pokazuje podręczniki z lat wojny
Jadwiga Sklepkiewicz pokazuje podręczniki z lat wojny Piotr Krzyżanowski
Dolnośląski Związek Nauczycielstwa Polskiego wybrał Legnicę na zjazd nauczycieli i uczniów tajnego nauczania podczas II wojny światowej.

- W czasie okupacji nauka języka polskiego, historii i geografii była zakazana przez obu okupantów - przypomina Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska, przewodnicząca legnickiego ZNP. - Już w 1939 r. ZNP przekształcił się w Tajną Organizację Nauczycielstwa i uczył polskości.

Właśnie w 70. rocznicę tego przekształcenia przybyło do Legnicy 62 nauczycieli i uczniów związanych z tajnym nauczaniem, którzy po wojnie przyjechali na Dolny Śląsk.
Wspominali, jak udawało im się oszukiwać okupantów.

Panaś: Lwów to nie Warszawa, tu nie było wsyp.

- Dzieci chciały się uczyć. Ich mamy stały na czatach i pilnowały, czy wokół domu nie kręcą się Niemcy. Za tajne komplety groziła śmierć. Mojego sąsiada, nauczyciela, esesmani wyprowadzili z domu i rozstrzelali na ulicy - wspomina Jadwiga Kuśmicz z Jeleniej Góry, dziś najstarsza kombatantka tajnego nauczania. W kwietniu skończyła 99 lat.

- Lwów to nie Warszawa, tu nie było wsyp. Bardzo garnąłem się do nauki. I to dyrektor założonej przez Niemców szkoły powiedział, bym się zgłosił na tajne nauczanie - wspomina były lwowianin Tadeusz Panaś, emerytowany już pracownik wydziału chemii uniwersytetu w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska