Murale: Sztuka ulicy na salonach

  Murale: Sztuka ulicy na salonach

  Marta Wróbel

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Murale: Sztuka ulicy na salonach
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  To u nas streetartowcy wygrywają prestiżowe konkursy, zdominowane do tej pory przez "akademików", a uznani artyści umieszczają swoje prace w przestrzeni miejskiej.

  - Wrocławiowi jest dziś bliżej do pełnego murali Berlina niż jakiemukolwiek innemu polskiemu miastu. Street art na dobre zadomowił się w mieście - przyznaje Joanna Stembalska, kuratorka wrocławskiej galerii BWA Awangarda i zeszłorocznej wystawy "Out Of Sth", dzięki której na wrocławskich ulicach przybyło dziesięć prac autorstwa znakomitych artystów, m.in. Włocha Blu.
  W stolicy Dolnego Śląska jest dziś około 20 murali, czyli wielkoformatowych malowideł, które zwykle widnieją na ścianach budynków. W tym tygodniu przybyły dwa kolejne. Pierwsza, powiększona praca nestora wrocławskich malarzy, Józefa Hałasa, zatytułowana "MI-Z" widnieje na ścianie IX LO przy ul. Piotra Skargi naprzeciwko Galerii Dominikańskiej.

  - Dobrze, że w czasach, w których do galerii sztuki przychodzi garstka ludzi, za pomocą mojej pracy mogę nawiązać dialog z tłumem na ulicach - cieszy się artysta, którego obraz po raz pierwszy "wtopił się" w ten sposób w miasto.

  Hałas nie chce tłumaczyć wymowy swojej pracy ani jej tytułu - woli, żeby każdy interpretował czerwone i czarne wzory, przypominające kody kreskowe na żółtym tle, we własny sposób.
  Na pomysł umieszczenia dzieła członka słynnej Grupy Wrocławskiej na miejskich murach wpadła plastyk miejski.

  - Taki mural urozmaica i nobilituje naszą przestrzeń. Chciałabym, żeby w przyszłości we Wrocławiu pojawiło się więcej prac innych uznanych artystów, zamiast komercyjnych reklam - mówi Beata Urbanowicz.

  Drugi nowy mural (z nietypową tematyką jak na ten rodzaj sztuki) to "Faeton, Amor i Hermes" - Karola Radziszewskiego, malarza, performera i streetartowca. Praca od tygodnia zdobi jedną ze ścian Domu Handlowego Renoma przy ul. Świdnickiej i nawiązuje do barokowych obrazów Włocha Sebastiano Rocciego. Przedstawia wizerunki greckich bogów, herosów i koni.
  Wrocławiowi dziś bliżej do pełnego murali Berlina niż wszystkim innym polskim miastom.

  - Zainspirowała mnie mitologia, bo chciałem odnieść się do dawnej tradycji zlecania przez kupców i publiczne instytucje obrazów z takimi właśnie motywami. Potraktowałem też sprawę trochę przewrotnie - przecież współczesna mitologia to dziś popkultura - tłumaczy Radzi-szewski.
  "Faeton, Amor i Hermes" to nie pierwszy mural w Renomie. Inną ścianę w domu handlowym zdobi ogromny fresk Jarosława Flicińskiego "Never Say Never Again".

  Kolejną cegiełką Wrocławia w promowaniu miejskiej sztuki jest niedawne, pierwsze w historii tego konkursu, zwycięstwo nie akademickiego popisu malarstwa, a street artu (wygrał Slawek "Zbiok" Czajkowski pracą "All The Drags In This World Won't Save Us From Ourselves") w 20. Konkursie Malarstwa Młodych im. Eugeniusza Gepperta.

  Kiedy do tego dodamy monumentalną pracę "Klepsydra" najwybitniejszego polskiego poety konkretnego Stanisława Dróżdża na ścianie bunkra przy ul. Strzegomskiej i planowany w przyszłym roku mural Wroclove na ścianie budynku przy ul. Nasypowej (mural ma zrobić w styczniu Bartosz Zamarek), staje się jasne, że Wrocław murale bardzo polubił.

  - Nie zauważyłem, żeby ktoś tu street art niszczył. W przeciwieństwie do Łodzi czy Krakowa - twierdzi Paweł Romaszkan, szef Biura Promocji Miasta.
  Mural ma hiszpańskie korzenie, a za jednego z najwybitniejszych jego twóców uważa się meksykańskiego malarza i grafika Diego Riverę, męża słynnej malarki Fridy Kahlo.
  Na świecie street art dawno już wszedł na salony, a prace takich artystów, jak Futura 2000 czy Jean Michel Basquiat, osiągają zawrotne sumy.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   muralia

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 202 / 162

   dużo info jest na stronie
   http://www.muralia.pl

   wrocław muralem stoi kolorowym

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogratulować dobrego stylu!

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 185 / 146


   Coraz częściej będziemy udowadniać, że Wrocław jest najbardziej zachodnim z polskich miast.

   >>>- Wrocławiowi jest dziś bliżej do pełnego murali Berlina niż jakiemukolwiek innemu polskiemu...rozwiń całość


   Coraz częściej będziemy udowadniać, że Wrocław jest najbardziej zachodnim z polskich miast.

   >>>- Wrocławiowi jest dziś bliżej do pełnego murali Berlina niż jakiemukolwiek innemu polskiemu miastu. Street art na dobre zadomowił się w mieście - przyznaje Joanna Stembalska, kuratorka wrocławskiej galerii BWA Awangarda i zeszłorocznej wystawy "Out Of Sth", dzięki której na wrocławskich ulicach przybyło dziesięć prac autorstwa znakomitych artystów, m.in. Włocha Bluzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama