Spór o galerię w Bolesławcu

  Spór o galerię w Bolesławcu

  Bernard Łętowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Czy może istnieć galeria handlowa bez dużych parkingów dla klientów? Starosta bolesławiecki uważa, że tak.
  I wydał zgodę na jej budowę. Ale prezydent miasta zastopował projekt, bo nie wyobraża sobie dużego sklepu, przed którym nie można zostawić auta. Spór o galerię rozgorzał na dobre.

  Sklep ma powstać w miejscu dzisiejszego hotelu Piast. Dariusz Sas, inwestor, prezes hotelu Piast, planował wyburzyć budynek, by w ciągu roku postawić w jego miejsce galerię handlową. Starosta wydał mu pozwolenie na budowę, ale prezydent Bolesławca postanowił odwołać się do wojewody od tej decyzji, proponując jej uchylenie.


  - Projekt zagospodarowania terenu przewiduje 10 miejsc parkingowych, z czego trzy miejsca są na zewnątrz - mówi prezydent Bolesławca Piotr Roman. - W takiej galerii będzie pracowało kilkadziesiąt osób. Jednocześnie setki czy tysiące ludzi będą do galerii przyjeżdżać - tłumaczy powody zaskarżenia decyzji starosty.

  Miejscy prawnicy twierdzą, że pominięcie wystarczającej ilości miejsc parkingowych jest niezgodne z obowiązującym prawem.
  - Z naszych wyliczeń wynika, że przy tej galerii powinno być około 40 miejsc parkingowych - mówi Piotr Roman.

  Inwestor nie zaplanował parkingu, bo postanowił wykorzystać ogólnodostępne miejsca postojowe na placu Piłsudskiego, z których korzystają klienci starostwa, urzędu miasta i sklepów.
  - Podobnie zrobił prezydent miasta, budując Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Tam też nie ma parkingów - tłumaczy Sas. Faktycznie. Przybywający do Centrum mają korzystać z tego samego parkingu, z którego mieliby korzystać klienci galerii Piast.

  Spór o galerię ma rozstrzygnąć wojewoda dolnośląski.
  - Jeśli przychyli się do opinii prezydenta, zmienimy projekt - zapowiada Sas. - Oczywiście, opóźni to nasze plany - dodaje.

  Wydział infrastruktury urzędu wojewódzkiego decyzję podejmie do końca października: utrzyma postanowienie starosty w mocy lub przekaże je do ponownego rozpatrzenia.
  Mieszkańcy są zbulwersowani konfliktem. Chcieliby jak najszybciej robić zakupy w galerii, bo takiego sklepu w Bolesławcu nie ma.

  - Wygląda na to, że starosta i prezydent Bolesławca udowadniają sobie, kto ma rację, a na mieszkańcach miasta, klientach nowej galerii im nie zależy - narzeka pani Zofia, emerytka z Bolesławca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama