Ocalić od zapomnienia kamienne piekło

  Ocalić od zapomnienia kamienne piekło

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gigantyczna ściana granitu, na której zostaną wyryte nazwiska i numery poległych więźniów, ogromne betonowe schody symbolizujące drogę, jaką każdego dnia musieli pokonać, a na środku zalanego wodą kamieniołomu pływający w wodzie znicz.
  To tylko część projektu "Kamienne piekło", który ma być ważną częścią obecnego muzeum Gross-Rossen w Rogoźnicy koło Strzegomia. Jego realizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku. W poniedziałek na terenie byłego obozu koncentracyjnego podpisano w tej sprawie list intencyjny.
  Zarówno obecny na uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski jak i dolnośląski marszałek Marek Łapiński obiecali, że pomogą zdobyć na ten cel pieniądze, a potrzeba ok. 20 milionów złotych.

  Obecni na uroczystości nieliczni żyjący więźniowie są przekonani, że jest to ważna inicjatywa.
  - Jedyne, co należy się tym wszystkim, którzy w samotności i bólu ginęli tu podczas ciężkiej, niewolniczej pracy, to pamięć. Tej, niestety, coraz mniej, zwłaszcza wśród młodych - mówi Ludwik Hoffman, były więzień obozu Gross-Rossen.

  Kamieniołom był przez lata użytkowany przez kopalnię granitu. Dopiero w 2006 roku wyrobisko zostało przekazane muzeum. Koncepcję zagospodarowania kamieniołomu opracował architekt Mirosław Nizio.
  - Dla wielu więźniów i ich rodzin to był bardzo bolesny i trudny temat - mówi Janusz Barszcz, dyrektor muzeum. - Nie mogli pojąć, że w miejscu z tak dramatyczną historią wciąż wydobywa się granit.

  Miejsce kaźni

  Obóz koncentracyjny Gross-Rossen powstał w 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen.
  Był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Ogółem przez obóz przeszło około 125 tys. więźniów, w tym również więźniowie nierejestrowani, przywożeni do obozu tylko na egzekucje. Zginęło tu ponad 40 tysięcy ludzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama