Jerzmanowa: Wieś z pięknymi widokami

  Jerzmanowa: Wieś z pięknymi widokami

  Urszula Romaniuk

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy Jerzmanowej twierdzą, że żyją w najcieplejszym miejscu na Dolnym Śląsku
  To prawda, piszą o nas, że żyjemy w najcieplejszym miejscu na Dolnym Śląsku, a na pewno w jednym z najcieplejszych - potwierdza Waldemar Szpilewicz, sekretarz gminy Jerzmanowa.

  - My takich badań nigdy nie zlecaliśmy, ale wczoraj, na przykład, było u nas aż 15 stopni ciepła - dodaje.
  Jerzmanowa leży na wysokości 272 metrów n.p.m. i jest to najwyższy punkt w całej gminie. Rozciąga się między Głogowem a drogą krajową nr 3 biegnącą w kierunku Zielonej Góry. Obecnie liczy prawie 990 osób. Jeszcze kilka lat temu było ich znacznie mniej. Zmiany nastąpiły po tym, gdy mieszkańcy okolicznych miast - Głogowa, Polkowic czy Lubina - zaczęli się interesować działkami budowlanymi w tej miejscowości.

  Domki jednorodzinne wyrastały jak grzyby po deszczu, tworząc barwne osiedle. Wśród nowych mieszkańców są na przykład emerytowani górnicy, szukający przestrzeni i świeżego powietrza. Ale nie brakuje też młodych rodzin, dla których dojazdy ze wsi do miejskich szkół i zakładów pracy nie są problemem. Co więcej, w urzędzie gminy słyszymy, że są jeszcze wolne tereny pod budownictwo mieszkaniowe.
  Źródłem jej dobrobytu, o czym wszyscy wiedzą, jest miedź.
  Choć w Jerzmanowej nie ma dużego przemysłu, a kilka zaledwie małych zakładów usługowo-handlowych, to nie da się ukryć, że w ostatnich latach wieś bardzo się zmieniła - na korzyść. A źródłem jej dobrobytu, o czym wszyscy wiedzą, jest miedź.

  - Jesteśmy uzależnieni od KGHM, który funkcjonuje w naszym otoczeniu i pod nami - tak Waldemar Szpilewicz wyjaśnia sekret bogactwa miejscowości i całej gminy.
  To zaś oznacza m.in. nowe chodniki, drogi, kanalizację, rozwój kultury czy ochronę zdrowia, czyli to wszystko, czego ludzie na co dzień potrzebują. Poza tym w niewielkiej Jerzmanowej są szkoły (podstawowa i gimnazjum), przychodnia zdrowia, apteka, komisariat policji, a nawet bank. Kilka dni temu oddany został kompleks boisk sportowych Orlik 2012.

  O tym, że wieś się rozwija, świadczy też to, że budowane jest przedszkole dla 70 maluchów. Ma być gotowe pod koniec przyszłego roku. A jeszcze w tym roku dzieci doczekają się pierwszego we wsi placu zabaw, takiego z prawdziwego zdarzenia. Powstanie też scena z amfiteatrem i fontanna w miejscu po dawnym zbiorniku przeciwpożarowym (na zagospodarowywanym obecnie placu w środku wsi). Jak widać, plany inwestycyjne są duże, ale za 10-20 lat niektórzy wyobrażają sobie Jerzmanową jako "fajne, ciche, spokojne miejsce do mieszkania".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cienie Jerzmanowej

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   w cieniach Jerzmamonwej brakuje Bardzo ważnej kwestii na którą chce zwrocic uwage autorce powyższego reportażu (może można byłoby rozwinąć tak ciekawy temat)

   sprostowanie do Minusa nr.2 A...rozwiń całość

   w cieniach Jerzmamonwej brakuje Bardzo ważnej kwestii na którą chce zwrocic uwage autorce powyższego reportażu (może można byłoby rozwinąć tak ciekawy temat)

   sprostowanie do Minusa nr.2 A mianowicie na nowym osiedlu "truskawkowym" brakuje nie tylko dróg ale całej infrastruktury i jest to zasługa upartej pani wójt która od paru lat utrudnia życie mieszkańcom os Truskawkowego. Ponownie zapraszam do Jerzmanowej, tym razem proszę popytać właścicieli działek które są na sprzedaż (dlaczego sprzedają) oraz mieszkańców truskawkowego osiedla. Proszę spytać o gospodarność pani Wójt. temat rzeka ( zaradności w rządzeniu oraz dobrym sercu słychać w innych gminach. Magia mydlenia oczu). zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama