Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzmanowa: Wieś z pięknymi widokami

Urszula Romaniuk
Nowe chodniki i zadbane domy są wizytówką podgłogowskiej wsi
Nowe chodniki i zadbane domy są wizytówką podgłogowskiej wsi Urszula Romaniuk
Mieszkańcy Jerzmanowej twierdzą, że żyją w najcieplejszym miejscu na Dolnym Śląsku

To prawda, piszą o nas, że żyjemy w najcieplejszym miejscu na Dolnym Śląsku, a na pewno w jednym z najcieplejszych - potwierdza Waldemar Szpilewicz, sekretarz gminy Jerzmanowa.

- My takich badań nigdy nie zlecaliśmy, ale wczoraj, na przykład, było u nas aż 15 stopni ciepła - dodaje.
Jerzmanowa leży na wysokości 272 metrów n.p.m. i jest to najwyższy punkt w całej gminie. Rozciąga się między Głogowem a drogą krajową nr 3 biegnącą w kierunku Zielonej Góry. Obecnie liczy prawie 990 osób. Jeszcze kilka lat temu było ich znacznie mniej. Zmiany nastąpiły po tym, gdy mieszkańcy okolicznych miast - Głogowa, Polkowic czy Lubina - zaczęli się interesować działkami budowlanymi w tej miejscowości.

Domki jednorodzinne wyrastały jak grzyby po deszczu, tworząc barwne osiedle. Wśród nowych mieszkańców są na przykład emerytowani górnicy, szukający przestrzeni i świeżego powietrza. Ale nie brakuje też młodych rodzin, dla których dojazdy ze wsi do miejskich szkół i zakładów pracy nie są problemem. Co więcej, w urzędzie gminy słyszymy, że są jeszcze wolne tereny pod budownictwo mieszkaniowe.

Źródłem jej dobrobytu, o czym wszyscy wiedzą, jest miedź.

Choć w Jerzmanowej nie ma dużego przemysłu, a kilka zaledwie małych zakładów usługowo-handlowych, to nie da się ukryć, że w ostatnich latach wieś bardzo się zmieniła - na korzyść. A źródłem jej dobrobytu, o czym wszyscy wiedzą, jest miedź.

- Jesteśmy uzależnieni od KGHM, który funkcjonuje w naszym otoczeniu i pod nami - tak Waldemar Szpilewicz wyjaśnia sekret bogactwa miejscowości i całej gminy.
To zaś oznacza m.in. nowe chodniki, drogi, kanalizację, rozwój kultury czy ochronę zdrowia, czyli to wszystko, czego ludzie na co dzień potrzebują. Poza tym w niewielkiej Jerzmanowej są szkoły (podstawowa i gimnazjum), przychodnia zdrowia, apteka, komisariat policji, a nawet bank. Kilka dni temu oddany został kompleks boisk sportowych Orlik 2012.

O tym, że wieś się rozwija, świadczy też to, że budowane jest przedszkole dla 70 maluchów. Ma być gotowe pod koniec przyszłego roku. A jeszcze w tym roku dzieci doczekają się pierwszego we wsi placu zabaw, takiego z prawdziwego zdarzenia. Powstanie też scena z amfiteatrem i fontanna w miejscu po dawnym zbiorniku przeciwpożarowym (na zagospodarowywanym obecnie placu w środku wsi). Jak widać, plany inwestycyjne są duże, ale za 10-20 lat niektórzy wyobrażają sobie Jerzmanową jako "fajne, ciche, spokojne miejsce do mieszkania".

Oni tu mieszkają
Krystyna Nyk

W Jerzmanowej mieszkam od urodzenia. Obserwuję pozytywne zmiany, jakie w niej zachodzą. Nasza wieś rozbudowała się. Powstały nowe osiedla, które nazywamy "truskawkowym", bo wyrosło na polu, gdzie kiedyś uprawiano truskawki, oraz "parkowym", bo jest położone za parkiem. Wszystko mi się tu podoba i nigdy bym się stąd nie wyprowadziła. Wokół są lasy i grzyby, które bardzo lubię zbierać.

Wiktoria Sikorska

Urodziłam się w Jerzmanowej i, nie licząc krótkich przerw, mieszkam tu na stałe. Trzeba przyznać - nasza miejscowość jest na tyle atrakcyjna, że to właśnie ją wybrali mieszkańcy miast, by zbudować tu swoje domy. Poza tym wszędzie jest dobry dojazd, do szkół w mieście i do kopalni, największego zakładu przemysłowego w naszym rejonie. Ale uważam także, że te pozytywne zmiany we wsi są między innymi efektem mądrego zarządzania gminą.

Blaski i cienie Jerzmanowej
Plusy:

- Atrakcyjne położenie. Wieś leży niedaleko Głogowa, otoczona od wschodu ogromnym kompleksem leśnym.

Wieś leży niedaleko Głogowa, otoczona od wschodu ogromnym kompleksem leśnym.

- Infrastruktura. Chodniki i media, jakie gmina wybudowała, przyciągają nowych mieszkańców.
Minusy:
- Brak ośrodka kultury. To jeden z mankamentów. Imprezy i spotkania wiejskie odbywają się np. w szkole lub remizie.
- Brak dróg na nowym osiedlu. Ten problem już od kilku lat dzieli mieszkańców i utrudnia im życie.

W środę napiszemy, jak się mieszka w Starych Bogaczowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska