Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Waniek został mistrzem w scrabble

Tomasz Woźniak
W scrabble gra się na planszy 15 na 15 pól, na której układa się słowa z wylosowanych z woreczka siedmiu płytek z literkami
W scrabble gra się na planszy 15 na 15 pól, na której układa się słowa z wylosowanych z woreczka siedmiu płytek z literkami Piotr Krzyżanowski
Karol Waniek, 26-letni nauczyciel języka angielskiego z Wrocławia, został mistrzem Legnicy w wyrównanym turnieju układania liter, czyli gry w scrabble.

Zwyciężył rzutem na taśmę - ułożył na planszy słowo "norweski", wykorzystując wszystkie literki z zestawu.
- Gdyby dobrał z woreczka "y", to ja bym wygrał - przyznaje Łukasz Tuszyński z Chłopowa.
"Norweski" warte było 80 pkt i taką właśnie różnicą wrocławianin zwyciężył w pojedynku.
- Zawsze mnie pasjonowały związki frazeologiczne i pochodzenie wyrazów - przyznaje Karol Waniek. - Dzięki grze dowiedziałem się, że w języku polskim są takie wyrazy, jak hinduskiego pochodzenia "ćela", "gźle" czy "soliłoś", które jest odmianą czasownika "solić". W słowniku scrabblisty jest ponad 2,5 miliona słów.

W słowniku scrabblisty jest ponad 2,5 miliona słów

Wrocławianin gra w scrabble od 6 lat przez internet, a od 3 lat bierze udział w turniejach. Mistrzostwo Legnicy to jego pierwszy sukces. Prowadził zdecydowanie już po pierwszym dniu zawodów i praktycznie dopiero po pierwszym, przegranym meczu z Tuszyńskim jego pozycja została zagrożona. W rundzie finałowej obaj zawodnicy ponownie zasiedli do tej samej planszy.

Łukasz Tuszyński po przegranej spadł na trzecie miejsce, a wicemistrzem Legnicy został utytułowany Kamil Górka z Krakowa - mistrz Polski z 2002 roku. Najlepszy legniczanin, Krzysztof Obremski, był dopiero dziewiąty.
- Mam jeszcze szansę na zwycięstwo w Grand Prix Polski, ale to rozstrzygnie się dopiero w Łodzi - przyznaje legniczanin, który w tym roku szedł od zwycięstwa do zwycięstwa.
Pierwszy legnicki turniej portalu Lca.pl w Galerii Piastów zgromadził 46 zawodników z całej Polski. Do Legnicy zjechali gracze ze Świnoujścia, Szczecina, Rumii, Wołomina, Warszawy i Krakowa. Słowa z literek układało aż 12 kobiet, w tym najstarsza zawodniczka w Polsce - 75-letnia Paulina Naplocha z Raciborza.
- Córki, z którymi przyjechałam do Legnicy, namówiły mnie cztery lata temu do gry i teraz często sama układam słowa w internecie albo siadam do gry z wnukami - przyznaje Paulina Naplocha. - Takie rozruszanie szarych komórek bardzo się przydaje.

Scrabble to gra logiczna stworzona w latach 40. w Stanach Zjednoczonych

Scrabble to gra logiczna stworzona w latach 40. w Stanach Zjednoczonych. Gra się na planszy 15 na 15 pól, na której układa się słowa z wylosowanych z woreczka siedmiu płytek z literkami. Po każdym ułożeniu wyrazu gracz dobiera kolejne płytki z woreczka. Na planszy są pola, które premiują literki lub całe wyrazy zwiększoną liczbą punktów. Tytułowe scrabble to ułożenie wyrazu siedmioliterowego, czyli wykorzystanie w rundzie wszystkich płytek. Tak właśnie zrobił w ostatnim posunięciu Karol Waniek, dokładając do leżącej na planszy literki "n" ciąg płytek "orweski".

Łamanie głowy
Po raz pierwszy o grze wspominał Lech Pijanowski w swoim przewodniku gier, ale pierwszym graczem był obecny poseł Marek Borowski. Zdobywca tytułu Arcymistrza Łamania Głowy już w 1976 roku przerobił niemiecką wersję gry na polską. Ustalił częstotliwość występowania polskich liter, spisując je ze stron encyklopedii, powieści Lema i bajek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska