W Legnicy i Lubinie rosną podatki od nieruchomości

  W Legnicy i Lubinie rosną podatki od nieruchomości

  Tomasz Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Duże miasta w regionie podnoszą podatki, mniejsze starają się je utrzymać na dotychczasowym poziomie.
  Na przykład prezydent Legnicy planuje maksymalną podwyżkę niemal wszystkich stawek za nieruchomości. Jedynie opłaty za grunty pod budownictwo mieszkaniowe i za same mieszkania wzrosną poniżej progu ustalonego przez rząd. Te ostatnie zaledwie o 2 grosze za mkw. Średnio wszystkie stawki wzrosną o 3,5 proc.
  Przedsiębiorcy będą musieli rocznie zapłacić o 70 groszy więcej za każdy mkw. swojego sklepu czy warsztatu.

  Jaka z tego korzyść dla miasta? Legniccy urzędnicy przewidują, że do kasy wpłynie w 2010 r. o 3 mln zł więcej niż w tym roku.
  Podwyżki, co zrozumiałe, nie wywołują entuzjazmu.
  - Propozycja prezydenta Legnicy uderza w przedsiębiorczość, która teraz przeżywa najtrudniejszy okres - uważa Robert Kropiwnicki, radny i lider klubu radnych PO. - Rok temu legnicki urząd nie zauważył zbliżającego się kryzysu, a teraz sięga do naszych kieszeni.

  - Podwyżki podatków to konieczność, a nie atak na przedsiębiorców - zapewnia Arkadiusz Rodak z biura prezydenta Legnicy. - Przecież tylko w tym roku kilkadziesiąt firm skorzystało ze zwolnień z podatków. Ulgi dostały również wspólnoty mieszkaniowe, które remontowały swoje kamienice.
  Statystyki pokazują, że sytuacja przedsiębiorstw w Legnicy jest ostatnio nieco lepsza. We wrześniu bezrobocie w mieście zmalało o 60 osób i jego stopa wynosi 8,1 proc, czyli mniej niż średnia na Dolnym Śląsku (11,6 proc.) i o ok. 4 proc. mniej niż w całym kraju.

  Jednak zdaniem radnego Kropiwnickiego, prezydent Legnicy ignorował kolejne doniesienia o kryzysie i nie korygował budżetu miasta. Za niedoszacowanie wpływów teraz zapłacą mieszkańcy.
  - Urząd marszałkowski, który założył przychody z podatków na poziomie z 2008 roku, nie musi teraz szukać na siłę oszczędności - zauważa Kropiwnicki. Gminom będzie niezwykle trudno konstruować budżety na przyszły rok.

  Tak czy owak, fakty są twarde. W tym roku Legnica ma dochody z podatków o 11 mln zł mniejsze niż w poprzednim. Podobnie będzie prawdopodobnie także w 2010 roku.
  - Nie tylko nam, lecz wszystkim gminom będzie niezwykle trudno konstruować budżety - nie ukrywa Jadwiga Zienkiewicz, zastępczyni prezydenta Legnicy.

  Na samą tylko oświatę miasto musi przeznaczyć w tym roku 40 mln zł. Tymczasem wpływy ze wszystkich podatków od nieruchomości planowane są na 53 mln zł. Jak widać, na inne cele niewiele zostanie z tej puli.

  W innych gminach na Dolnym Śląsku urzędnicy też nie próżnują. Radni Lubina przyjęli już maksymalne stawki, podobne plany mają też urzędnicy we Wrocławiu i w Jeleniej Górze.
  Na maksymalne stawki podatków nie zdecydowały się natomiast mniejsze miejscowości.
  - Nie chcemy pogarszać i tak ciężkiej sytuacji przedsiębiorców - tłumaczy Jan Serkies, burmistrz Chojnowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podwyżki

   CELSUS 178 r.n.e.W (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Moim zdaniem: Gminy niech nie wydają na bzdety, to będą mieć dobre budżety! Ave.
   PS.Zawsze poszkodowny jest bidul!
   Pamiętajmy przy urnach......wyborczych!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama