Ważne
  Bój o czternastkę w Polskiej Miedzi

  Bój o czternastkę w Polskiej Miedzi

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w ZG Rudna odbył się 11 sierpnia 2009 r.
  1/12
  przejdź do galerii

  Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w ZG Rudna odbył się 11 sierpnia 2009 r. ©Piotr Krzyżanowski

  Nowy numer "Miedziaka" - oficjalne-go biuletynu zarządu KGHM - wywołał burzę wśród załogi. Znalazła się w nim informacja, że 2,3 tys. pracowników, którzy wzięli udział w nielegalnym strajku 11 sierpnia, może stracić 14. pensję. Obok wspomina się, że działacze związkowi, którzy zorganizowali protest, dostaną pieniądze, bo zostali oddelegowani do pracy na powierzchni.

  - Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy daje możliwość niewypłacenia 14.
  pensji za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, ale decyzje będą podejmować dyrektorzy kopalń - wyjaśnia Anna Osadczuk, rzeczniczka prasowa KGHM. Dodaje, że nie ma żadnej instrukcji ani żadnego stanowiska zarządu w tej sprawie. Związkowcy i tak kipią z oburzenia. Powodów mają kilka. Twierdzą, że pismo próbuje skłócić ich z pracownikami, głosząc nieprawdę.

  - Ja, jako przewodniczący związku, też mam odpisane dwie godziny nieobecności za 11 sierpnia, inni koledzy związkowcy podobnie. To nieprawda więc, że jesteśmy traktowani inaczej niż reszta załogi - mówi Ryszard Kurek, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego przy kopalni Lubin.
  Zarówno on, jak i Józef Czyczerski - przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność - zapewniają: nie ma niebezpieczeństwa, że uczestnicy strajku nie dostaną czternastki. Uspokajają, że pracodawca dokonał jednostronnej i tendencyjnej interpretacji zapisów ZUZP, i żądają spotkania w tej sprawie.
  - Firma ma się dobrze, wyniki są bardzo dobre. A to efekt pracy załogi - podkreśla Leszek Hajdacki z ZZPPM.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo