Tysiąc szkół na tysiąclecie

  Tysiąc szkół na tysiąclecie

  Katarzyna Wilk; Justyna Bryndza

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najstarszej podstawówce w Lwówku Śląskim niedawno stuknęła pięćdziesiątka. Przez ten czas jej mury opuściło około pięciu tysięcy absolwentów, których uczyło ponad 70 pedagogów.
  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów 10. Sudeckiej Dywizji Piechoty była pierwszą oddaną do użytku placówką wybudowaną dla uczczenia tysiąclecia polskiej państwowości w naszym województwie.

  Od wiosny 1958 roku budowali ją niemal wszyscy. W jej powstanie zaangażowali się głównie rodzice uczniów - o pomoc nikt nie musiał prosić.
  Ale rękawy zakasali nie tylko ci, których pociechy miały chodzić do podstawówki. Na przykład fundamenty kopali więźniowie z zakładu karnego.

  - A robotników z postępów prac codziennie rozliczały dzieci - wspomina Krystyna Cembaluk, nauczycielka związana ze szkołą od początku jej powstawania. - Bacznie się przyglądały, bo z niecierpliwością czekały na nową szkołę - dodaje ze wzruszeniem.

  Klasy urządzano na ostatnią chwilę, we wrześniu. Dlatego rozpoczęcie roku szkolnego opóźniło się. Do miasta koleją przywożono: nowe ławki, stoliki, krzesła, pomoce dydaktyczne.
  - Do godziny drugiej w nocy rodzice i nauczyciele rozładowywali na dworcu wagony - opowiada Krystyna Cemba-luk. - Potem ciężarówkami transportowano wyposażenie do szkoły - dodaje Cembaluk. Zastępcą pierwszego kierownika szkoły, Kazimierza Sozańskiego, był jej mąż Zbigniew Cembaluk. Ona sama w szkole pracowała ponad 20 lat. Uczyła m.in. prac ręcznych, bo lwóweckiej placówce przydzielono też 18 maszyn do szycia.
  - Dziewczynki na zajęciach szyły opalacze, czyli staniczki i figi, i fartuszki. Uczyły się cerować i przyszywać guziki - opowiada nauczycielka tak, jakby to było wczoraj. Jej pierwsza klasa liczyła 56 uczniów.
  W powstanie szkoły zaangażowali się głównie rodzice uczniów - o pomoc nikt nie musiał prosić.
  Prace przy budowie szkoły przyspieszyło to, że teren pod szkołę był uzbrojony: była doprowadzona woda i prąd. Dzięki wysiłkowi mieszkańców miasteczka 27 września 1959 roku uroczyście i z rozmachem typowym dla tamtych czasów świętowano jej otwarcie. Prace porządkowe trwały niemal do świtu. Naukę rozpoczęło około 650 uczniów.

  Początki nie były łatwe. O tym, co się działo, dowiadujemy się m.in. dzięki Księdze Pamiątkowej Szkoły Tysiąclecia Państwa Polskiego, która prze-trwała do dziś. Ciekawostką są np. dyżury nauczycielskie prowadzone w mieście od początku 1964 roku w godzinach 20-22.
  - Potem do akcji włączano także rodziców, a nawet milicję - mówi Elżbieta Ugrynowicz, obecna dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku. - Dyżury pełnili także pod miejscowym kinem, bo uczniowie chodzili na filmy dozwolone od lat 14, mimo że byli młodsi - dodaje.

  Skarbnicą wiedzy są wspomienia ludzi związanych ze szkołą. Nauczyciel techniki i geografii Eugeniusz Piątko pamięta, jak razem z uczniami na początku lat 60. w skrzyni zakopał pamiątki dla przyszłych pokoleń.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama