Tapir z krótką trąbą

  Tapir z krótką trąbą

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Tapiry żyją tylko na dwóch kontynentach - w Ameryce Południowej i Południowo-Wschodniej Azji.
  Zamieszkują różne środowiska, ale do życia potrzebują wody. To ona jest ich ratunkiem przed drapieżnikami.

  Te podobne do świni zwierzęta mają charakterystyczną, króciutką trąbę, która powstała z przekształcenia nosa i górnej wargi. Narząd ma dwie funkcje - gdy tapiry uciekają przed drapieżnikami i nurkują, pozwala im oddychać, gdy są ukryte pod powierzchnią wody. Za pomocą trąby zrywają też liście, trawy i owoce. Choć z tymi ostatnimi bywa trudno, bo tapiry zazwyczaj przegrywają wyścig po owoce z szybkimi i zwinnymi małpami.

  Tapiry są właścicielami grubej skóry, która umożliwia im poruszanie się w kolczastych gęstwinach zarośli. Zwierzęta te mają niewielu naturalnych wrogów - na dorosłe osobniki polują tylko jaguary.
  Więcej niebezpieczeństw czyha na młode - bywają smacznym kąskiem dla pum, krokodyli i dużych węży. Dlatego małe tapirki rodzą się prążkowane, jak warchlaki. Pozwala im to na ukrycie się w leśnych gęstwinach i uniknięcie ataku nieprzyjaciela.
  Ciąża u tych zwierząt trwa 12 miesięcy i jest to wynik rekordowy w świecie zwierząt. Po tym okresie rodzi się jedno młode.
  Zwierzęta te mają niewielu naturalnych wrogów - na dorosłe osobniki polują tylko jaguary.
  Wrocławskie zoo może poszczycić się tym, że jeszcze w XIX w. przyszedł tu na świat pierwszy urodzony w niewoli tapir malajski. Od tego czasu w naszym ogrodzie zoologicznym zwiedzający zawsze mogli oglądać te wyposażone w króciutką trąbę zwierzęta. W tej chwili mamy ich pięć - trzy dorosłe i dwa młode, w tym jeden urodzony w tym roku.

  Choć dysponują ogromną siłą i z łatwością mogłyby powalić człowieka na ziemię, łatwo się oswajają i stają się ulubieńcami pracowników zoo. Rozkoszne i przyjazne, często zachowują się jak psy - gdy podrapie się je za uchem, przewracają się na grzbiet i radośnie wierzgają nogami.
  Tapiry, choć z zewnątrz podobne do świń, niewiele mają wspólnego ze znanymi nam różowymi zwierzętami hodowlanymi. W przeciwieństwie do nich należą do nieparzystokopytnych - czyli do tej samej grupy ssaków, co koń czy nosorożec.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama