18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tapir z krótką trąbą

Radosław Ratajszczak
Rozkoszne i przyjazne, często zachowują się jak psy
Rozkoszne i przyjazne, często zachowują się jak psy Tomasz Hołod
Tapiry żyją tylko na dwóch kontynentach - w Ameryce Południowej i Południowo-Wschodniej Azji.

Zamieszkują różne środowiska, ale do życia potrzebują wody. To ona jest ich ratunkiem przed drapieżnikami.

Te podobne do świni zwierzęta mają charakterystyczną, króciutką trąbę, która powstała z przekształcenia nosa i górnej wargi. Narząd ma dwie funkcje - gdy tapiry uciekają przed drapieżnikami i nurkują, pozwala im oddychać, gdy są ukryte pod powierzchnią wody. Za pomocą trąby zrywają też liście, trawy i owoce. Choć z tymi ostatnimi bywa trudno, bo tapiry zazwyczaj przegrywają wyścig po owoce z szybkimi i zwinnymi małpami.

Tapiry są właścicielami grubej skóry, która umożliwia im poruszanie się w kolczastych gęstwinach zarośli. Zwierzęta te mają niewielu naturalnych wrogów - na dorosłe osobniki polują tylko jaguary. Więcej niebezpieczeństw czyha na młode - bywają smacznym kąskiem dla pum, krokodyli i dużych węży. Dlatego małe tapirki rodzą się prążkowane, jak warchlaki. Pozwala im to na ukrycie się w leśnych gęstwinach i uniknięcie ataku nieprzyjaciela.
Ciąża u tych zwierząt trwa 12 miesięcy i jest to wynik rekordowy w świecie zwierząt. Po tym okresie rodzi się jedno młode.

Zwierzęta te mają niewielu naturalnych wrogów - na dorosłe osobniki polują tylko jaguary.

Wrocławskie zoo może poszczycić się tym, że jeszcze w XIX w. przyszedł tu na świat pierwszy urodzony w niewoli tapir malajski. Od tego czasu w naszym ogrodzie zoologicznym zwiedzający zawsze mogli oglądać te wyposażone w króciutką trąbę zwierzęta. W tej chwili mamy ich pięć - trzy dorosłe i dwa młode, w tym jeden urodzony w tym roku.

Choć dysponują ogromną siłą i z łatwością mogłyby powalić człowieka na ziemię, łatwo się oswajają i stają się ulubieńcami pracowników zoo. Rozkoszne i przyjazne, często zachowują się jak psy - gdy podrapie się je za uchem, przewracają się na grzbiet i radośnie wierzgają nogami.
Tapiry, choć z zewnątrz podobne do świń, niewiele mają wspólnego ze znanymi nam różowymi zwierzętami hodowlanymi. W przeciwieństwie do nich należą do nieparzystokopytnych - czyli do tej samej grupy ssaków, co koń czy nosorożec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska