Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyka rozwija, nawet gdy robisz błędy

Jerzy Wójcik
To już drugi tydzień naszej akcji "Ucz się matematyki, bo... warto", w której przekonujemy wrocławian, że należy znać podstawy tego przedmiotu, bo przydają się w życiu.

Dwa razy w tygodniu prezentujemy zadania matematyczne przygotowane przez Michała Śliwińskiego, matematyka z Uniwersytetu Wrocławskiego i III LO. Jego zdaniem błędy nie powinny zniechęcać, ale wręcz mobilizować do rozwiązywania kolejnych zadań.

W każdy wtorek i piątek drukujemy zadania matematyczne, przygotowane przez Michała Śliwińskiego, matematyka z Uniwersytetu Wrocławskiego i III LO.

Po liczbie nadesłanych przez Państwa do redakcji odpowiedzi na wtorkowe zadanie, wnioskujemy, że nauka nie idzie w las. Rozkręcacie się, bo mejli przychodzi coraz więcej. Jednak w tym tygodniu pojawiło się także więcej błędnych odpowiedzi. Zdaniem naszego matematycznego eksperta, Michała Śliwińskiego, błędy nie powinny zniechęcać, ale wręcz mobilizować do rozwiązywania kolejnych zadań.

Zgadza się z nim Maciej Popowicz, twórca znanego portalu Nasza-klasa.pl. - Matematyka w szkole raczej nie była dla mnie problemem - opowiada Popowicz, absolwent II LO przy ul. Parkowej we Wrocławiu. - Trochę kłopotów miałem przez to, że nie odrabiałem zadań domowych. Moją kochaną nauczycielkę matematyki z liceum strasznie to irytowało - przyznaje twórca Naszej-klasy. I dodaje, że z niezmiennym zapałem próbowała go nauczyć pracowitości.

Ta przydała się, gdy Popowicz trafił już na Uniwersytet Wrocławski. - Tam poznałem matematykę używaną przy rozwiązywaniu problemów algorytmicznych - tłumaczy. - Do tej pory urzeka mnie swoim pięknem i elegancją - dodaje.

Ale znany informatyk z Wrocławia twierdzi, że matematyka może się przydać nie tylko osobom, które zamierzają swoje życie związać z przedmiotami ścisłymi. - To przedmiot dla każdego, bo rozwija i trenuje umysł. Uczy także logicznego i analitycznego myślenia oraz doskonali precyzję - wylicza Maciej Popowicz. - Jest nieocenioną pomocą w codziennym życiu, szczególnie w czasach, gdy rzeczywistość wokół nas bardzo szybko się zmienia - dodaje.

Przypominamy, że możecie liczyć na nagrody. Za rozwiązanie zadania nr 2 program "Tajemnice umysłu. Pamięć" otrzymuje Tomasz Stefanicki.
Uważaj, nie licz rozmów podwójnie
Oto rozwiązanie zadania nr 2:

Treść zadania: W trakcie skomplikowanych działań operacyjnych Superodpowiedzialne Służby ustaliły, że spośród 10 podsłuchiwanych osób każda przeprowadziła jedną rozmowę telefoniczną z każdą inną. Ile było rozmów?
Rozwiązanie: Każda osoba wzięła udział w 9 rozmowach (nie rozmawiała przecież ze sobą), ale w iloczynie 10 x 9 każda rozmowa policzona byłaby podwójnie (jako przeprowadzona przez jednego i drugiego rozmówcę), więc odpowiedzią jest 10 x 9 : 2= 45.
Można liczyć również tak:
- rozmów, w których brała udział pierwsza osoba, jest 9,
- rozmów, w których brała udział druga, a pierwsza nie (czyli nie zostały jeszcze zliczone), jest 8,
- rozmów, w których brała udział trzecia, jest 7 (w sumie brała udział w dziewięciu, ale zliczone już zostały jego rozmowy z pierwszą i drugą) itd.
Odpowiedzią jest więc suma 9+8+7+6+5+4+3+2+1 = 45.

Zadanie nr 3
O ile stopni obróci się złotówka, tocząca się bez poślizgu po obwodzie drugiej, leżącej nieruchomo, złotówki? Odpowiedzi wysyłajcie do godz. 12 w poniedziałek na: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska