Prof. Wiszniewski: Linie energetyczne są zbyt stare

  Prof. Wiszniewski: Linie energetyczne są zbyt stare

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z prof. Andrzejem Wiszniewskim z Instytutu Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.
  Dlaczego linie energetyczne w naszym kraju ulegają tak częstym awariom?

  Infrastruktura sieciowa w Polsce jest zbyt uboga i przestarzała. Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta mniej więcej dwukrotnie szybciej, niż polepsza się ta infrastruktura. Na dodatek większość linii elektroenergetycznych powstała kilkadziesiąt lat temu i jest zdecydowanie przestarzała. Obciążalność tych linii jest niższa niż przy stosowaniu współcześnie dostępnych przewodów. Mniejsze i większe klęski żywiołowe, powodujące awarie linii energetycznych, na skutek ocieplenia klimatycznego będą pojawiać się coraz częściej.

  Czy dobrym rozwiązaniem jest budowa nowych linii?


  Nie do końca, bowiem budowa nowych linii jest ogromnie utrudniona nie tyle ze względów finansowych, lecz głównie w związku z trudnościami uzyskania tzw. prawa drogi, blokowanego przez właścicieli gruntów i organizacje ekologiczne.

  Czy można zabezpieczyć się przed awariami?

  Dostawa prądu do aglomeracji jeleniogórskiej, wałbrzyskiej czy wrocławskiej może zostać załamana (tzw. blackout) na skutek zniszczenia przez żywioł linii 220 kV oraz 110 kV (jak miało to miejsce w Szczecinie). Zabezpieczenie dostawy prądu dla najważniejszych odbiorców w takich warunkach wymagałoby postawienia rezerwowej elektrowni z turbinami gazowymi. Podobnie w przypadku bardzo ważnych odbiorców gospodarczych (np. KGHM).Zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta mniej więcej dwukrotnie szybciej, niż polepsza się infrastruktura.

  Ale to są bardzo kosztowne inwestycje...


  To prawda, jednak decydenci myślą o blackoutach dopiero wówczas, gdy się wydarzą. Tylko niewiele małych miejscowości zasilanych jest z pełnym rezerwowaniem (tzn. po wyłączeniu jednej linii zasilającej moc dostarczana jest przez linię rezerwową). Bez ogromnych inwestycji sieciowych zmiana tego stanu rzeczy jest mało prawdopodobna, tym bardziej że jest ogromnie kosztowna. Natomiast możliwe jest zmniejszenie prawdopodobieństwa awaryjnych wyłączeń linii, np. poprzez dokładne i skuteczne prowadzenie wycinek drzew i krzewów wzdłuż linii energetycznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama