Dariusz Paczkowski: Bunt na ścianach

  Dariusz Paczkowski: Bunt na ścianach

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Dariuszem Paczkowskim, autorem graffiti z lat 80.
  Wielu twórców graffiti związanych z grupą 3Fala (nazwa wzięła się od trzeciej fali polskiego graffiti), do której Pan należy, zaczęło tworzyć w połowie lat 80.

  Tak, na przykład ja zacząłem malować. Teraz pomagałem wrocławskiemu IPN gromadzić materiały na wystawę "Kontrkultura. Graffiti - Happening". Otwarcie było połączone z happeningiem, podczas którego młodzi ludzie mieli okazję wyciąć szablony do graffiti z tamtych czasów, zobaczyć, jak się je wtedy robiło, a później odbić na ścianie.


  Na internetowej stronie 3Fali piszecie, że graffiti w latach 80. "Było małą dywersją, małym ciosem w system komunistyczny". Tak to wtedy odbieraliście?

  Zdecydowanie tak. To było to, co młodzi ludzie mogli wtedy robić. Związkowcy robili swoje, malowali też swoje hasła. Co zostało młodzieży? Wykrzyczeć swoje hasła na murach. Podobnie jak harcerze z Szarych Szeregów, którzy w czasie II wojny światowej malowali na murach hasła przeciwko hitlerowskiemu okupantowi.

  Ile Pan miał lat, kiedy malował Pan słynnego Lenina z irokezem?


  To była druga połowa lat osiemdziesiątych. A ja urodziłem się w 1971 roku. Proszę sobie obliczyć.

  We Wrocławiu nie ograniczył się Pan do przygotowania happeningu podczas otwarcia wystawy w Rynku...


  ... wcześniej malowałem w przejściu pod placem Społecznym graffiti zatytułowane: "Nazizmu nigdy więcej na Allegro". Prowadzimy teraz ogólnopolską akcję, która ma doprowadzić do usuwania neonazistowskich aukcji z Allegro. Naszym graffiti namawiamy wrocławian, by podpisali się pod apelem w tej sprawie i wysłali go na właśnie na portal aukcyjny Allegro.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama