Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownie będą spalać biomasę

Monika Szymańska
Elektrociepłownia przy ul. Łowieckiej we Wrocławiu inwestuje w ekologiczne rozwiązania
Elektrociepłownia przy ul. Łowieckiej we Wrocławiu inwestuje w ekologiczne rozwiązania Paweł Relikowski
Wrocławska Kogeneracja, która jest największym producentem ciepła we Wrocławiu, stosuje takie same stawki za dostarczoną energię osobom indywidualnym, przedsiębiorstwom i instytucjom.

W ostatnich miesiącach obserwujemy szybki wzrost cen węgla. Budzi to obawy, że stawki za ogrzewanie dla tych wszystkich odbiorców będą rosły równie szybko.

- Tańsze wytwarzanie energii polega na codziennej kontroli i obniżaniu kosztów - tłumaczy Jacek Wardaszko z wrocławskiej Kogeneracji. - Mimo że ceny węgla wzrosły ostatnio aż o 35 proc., udało nam się doprowadzić do tego, że nasi klienci płacą za ciepło tylko o 7 proc. więcej.
Na to, ile ostatecznie będzie nas kosztowała energia, wpływają w znacznym stopniu tzw. koszty środowiskowe dostawców. Takie firmy, jak Kogeneracja, muszą przestrzegać rygorystycznych norm emisji dwutlenku węgla. Przyznane na lata 2008-2012 limity są niewystarczające. Można by wprawdzie kupować prawo do emisji dwutlenku węgla na wolnym rynku, ale to słono kosztuje - ok. 15 euro za tonę dwutlenku węgla.

Jedynym rozsądnym wyjściem pozostają inwestycje w źródła odnawialne.
W tym roku w Elektrociepłowni Wrocław uruchomiono nowoczesną instalację do współspalania biomasy. Rozpoczęto też przebudowę kotła węlowego na fluidalny w Elektrociepłowni Czechnica. Będzie on mógł spalać tylko biomasę, bez konieczności dodawania tradycyjnego paliwa.

Nowoczesne kotły fluidalne wytwarzają w sposób ekologiczny i zarazem ekonomiczny energię cieplną w postaci gorącej wody lub pary z paliwa stałego. Pozwalają także na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i redukcję emisji tlenków azotu i siarki już w samym procesie spalania. Nie wymagają dzięki temu budowy osobnych i kosztownych instalacji odsiarczania. Realizacją przedsięwzięcia zajmie się fińska spółka Metso Power, która posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Po zakończeniu inwestycji urządzenie będzie produkowało z biomasy 100 ton pary na godzinę, o temperaturze 500 stopni Celsjusza i ciśnieniu 72 barów.

Jedynym rozsądnym wyjściem pozostają inwestycje w źródła odnawialne.

Wytworzona w ten sposób energia posłuży do produkcji prądu oraz ciepła dla Wrocławia i Siechnic. Dodatkowo na terenie Elektrociepłowni Czechnica powstanie zaplecze logistyczne wraz z całą infrastrukturą. Zamontowane zostaną automatyczne stacje rozładunkowe, place i silosy magazynowe oraz nowoczesna linia transportu.

Budowa kotła fluidalnego to kolejny etap przystosowywania wrocławskiej elektrociepłowni do wykorzystywania źródeł odnawialnych. Trzy lata temu rozpoczęto tam bowiem proces zastępowania tradycyjnego węgla biomasą. Obecnie co dziesiąta tona paliwa spalana w elektrociepłowni pochodzi ze źródeł odnawialnych. Oddanie kotła fluidalnego do eksploatacji jest przewidziane na drugą połowę 2010 roku.

Czym jest biomasa

Do celów energetycznych z powodzeniem wykorzystuje się różne rodzaje biomasy: drewno odpadowe, odchody zwierząt, osady ściekowe, uprawiane specjalnie do tego celu wodorosty i rośliny energetyczne, słomę, makuchy, wysłodki buraczane, łodygi trawy, oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska