Ceny mieszkań i domów się uspokoiły

  Ceny mieszkań i domów się uspokoiły

  Wojciech Kowalski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Do końca bieżącego roku nieruchomości nie będą już tak szybko taniały.
  Dwanaście miesięcy temu, we wrześniu 2008 roku, po raz pierwszy w większości polskich miast ceny mieszkań z rynku wtórnego uległy obniżeniu. W rezultacie spadków, które trwają od roku, obecnie wszędzie, z wyjątkiem Opola, ceny są niższe w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. Są to różnice od 1,1 proc. w przypadku Lublina do 8 proc. we Wrocławiu i 8,8 proc. w Krakowie.
  We Wrocławiu, we wrześniu 2008 roku, średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosiła 7001 złotych, a we wrześniu 2009 r. - 6440 złotych.

  W maju i czerwcu 2009 roku odnotowaliśmy pierwsze oznaki wyhamowania spadków cen na rynku wtórnym. Miesiące wakacyjne nie przyniosły jednak definitywnego odwrócenia trendu spadkowego. Nadal dominowały spadki, choć niektóre miasta (Wrocław się do nich nie zalicza) III kwartał 2009 roku zakończyły cenami wyższymi niż w II kwartale 2009 r.

  Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym możemy mówić o oznakach stabilizacji. W dziesięciu miastach ceny wzrosły od 0,1 proc. do 2 proc. w porównaniu z sierpniem.
  W maju i czerwcu 2009 roku odnotowaliśmy pierwsze oznaki wyhamowania spadków cen na rynku wtórnym.
  W ostatnim kwartale 2009 r. nie należy spodziewać się żadnych gwałtownych zmian. Ceny będą utrzymywały się na obecnym poziomie, z wahaniami rzędu od -2 proc. do +2 proc. miesięcznie.
  Jest to uwarunkowane przede wszystkim brakiem sygnałów o możliwościach poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie i nadal zdecydowanie trudniejszym niż w 2007 i 2008 roku dostępem do kredytów hipotecznych. Na cenę nieruchomości składa się co najmniej kilkanaście czynników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja. W ostatnim czasie, gdy mieszkania taniały, różnice w cenach się pogłębiły.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama