Ważne
  Dolny Śląsk: Będą awarie i przerwy w dostawach prądu

  Dolny Śląsk: Będą awarie i przerwy w dostawach prądu

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Niebezpiecznie starzeją się linie energetyczne. Niektóre były zakładane jeszcze przed wojną.
  - Najczęściej na brak światła narzeka Rząśnik. Ale nie ma tygodnia, żeby gdzieś w gminie nie było przerwy w dostawie prądu - mówi Józef Kołcz, burmistrz Świerzawy. Jak twierdzi, po wioskach wciąż można spotkać drewniane słupy i linie ciągnięte jeszcze "za Niemca".

  Według obliczeń Najwyższej Izby Kontroli w roku 2008 prawie 12 proc. polskich linii 220 kV miało ponad 50 lat. W regionie dolnośląskim jest jeszcze gorzej. EnergiaPro szacuje, że powyżej 50 lat ma 17 proc. linii wysokiego napięcia, 12 proc. linii średniego napięcia, 10 proc. linii niskiego napięcia.
  Piotr Begier z Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej potwierdza, że infrastruktura, z której korzystają spółki energetyczne, jest coraz starsza, a nakłady na jej odtworzenie i modernizację za niskie. Przewiduje, że w związku z tym coraz częściej będzie dochodzić do przerw w dostawie prądu.

  - W dużych aglomeracjach, gdzie z reguły kabel leży w ziemi, ten problem nie jest tak drastyczny jak na wsiach - mówi. - Jednak dla wszystkich awarie linii energetycznych potrafią być bardzo dokuczliwe. Latem wystarczy kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu, by rozmroziła się zgromadzona w lodówce żywność. Nawet króciutka awaria wyłączy komputer, powodując czasem nie tylko utratę danych, ale też systemu operacyjnego.
  Spółka EnergiaPro planuje w 2009 roku wydać 190 mln zł na odtworzenie sieci.
  Spółka EnergiaPro planuje w 2009 roku wydać 190 mln zł na odtworzenie sieci. To więcej niż w poprzednich latach, ale i tak za mało, by średni wiek li-nii i urządzeń przesyłowych nie przekraczał 50 lat.

  - Poziom wymaganych nakładów na odtworzenie wynika z ilości posiadanego majątku oraz jego stanu - wyjaśnia Justyna Siedlecka, szefowa Biura Komunikacji i Marketingu EnergiiPro. - Od wielu lat poziom nakładów był niewystarczający, co przyczyniło się do zwiększenia liczby linii z przekroczonym terminem użytkowania.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo