18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety nie chcą się badać. Rząd ma na to sposób

Małgorzata Moczulska
Do niedawna badanie piersi było odbierane jako coś wstydliwego. Kampanie społeczne powoli zmieniają nastawienie kobiet
Do niedawna badanie piersi było odbierane jako coś wstydliwego. Kampanie społeczne powoli zmieniają nastawienie kobiet Piotr Krzyżanowski
Profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne będą obowiązkowe dla pracujących pań.

Z zaproszeń na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne korzysta tylko co trzecia Dolnoślązaczka. Nie pomagają kampanie społeczne, apele lekarzy, a nawet imiennie adresowane listy. - Dlatego chcemy, by profilaktyka nowotworowa była obowiązkiem i to już od nowego roku- mówi Ewa Kopacz, minister zdrowia.

W ministerstwie gotowe jest już rozporządzenie, zgodnie z którym jeszcze w tym roku w kodeksie pracy ma się znaleźć przepis, który do badań okresowych dla pracowników doda cytologię i mammografię. Obowiązek obejmie kobiety w wieku 25-59 lat. Badania będą musiały przeprowadzać co dwa lata.
- Walczymy o życie kobiet. Statystyki zachorowań na raka są w naszym kraju dramatyczne - podkreśla minister Kopacz.

Rzeczywiście. Co roku na raka szyjki macicy umiera ponad 2 tys. Polek, kolejne 5 tys. na raka piersi. Onkolodzy alarmują, że jeżeli nie zostaną podjęte zdecydowane działania profilaktyczne, to będzie jeszcze gorzej. Jak tłumaczą, nowotwory szyjki macicy oraz piersi, wykryte we wczesnych stadiach, są łatwo wyleczalne w ponad 90 proc. przypadków. To właśnie onkolodzy zwrócili się do ministerstwa z pomysłem obowiązkowych badań. Uznali, że choć pomysł jest radykalny, to tylko tak można uratować tysiące kobiet.

Nie pomagają kampanie społeczne, apele lekarzy, a nawet imiennie adresowane listy.

Sprawa nie była prosta, bo początkowo sprzeciwiła się minister pracy Jolanta Fedak. Obawiała się, że badania spowodują wzrost kosztów pracy. Na szczęście udało się dojść do porozumienia. - Program sfinansujemy ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, z puli pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę, które nie są wykorzystywane - tłumaczy Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. I wylicza, że w ubiegłym roku w kasie NFZ zostało 13 mln zł z programu cytologii i 16 mln zł z mammografii.
Przepisy wejdą w życie od nowego roku. - Czekamy jedynie na zmianę ustawy o świadczeniach zdrowotnych, gdzie musi się znaleźć zapis dotyczący finansowania przez NFZ tych badań - dodaje Piotr Olechno.

Lekarze medycyny pracy są podzieleni. Przeciwni są jednak głównie ci, którzy mają małe gabinety prywatne. Nowe obowiązki sprawią, że uprzywilejowane będą duże ZOZ-y i ośrodki. Te już myślą o wyposażeniu gabinetów. - To bardzo dobry pomysł - mówi doktor Jarosław Tomczak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we Wrocławiu. Zapewnia, że lekarze sprostają nowej sytuacji.

- Aby kupić sprzęt lub podpisać umowy z gabinetami ginekologicznymi, które będą wykonywać badania na nasze zlecenie, potrzebujemy tylko kilku tygodni - zapewnia Jarosław Tomczak.

Rak zabija
Z badań Instytutu Karolinska, przyznającego nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, wynika, że w Europie najczęściej na choroby nowotworowe umierają Polacy. W dodatku z roku na rok przybywa u nas zachorowań, o 3 proc. rocznie.

Lekarze medycyny pracy są podzieleni. Przeciwni są jednak głównie ci, którzy mają małe gabinety.

- Nowotwory w naszym kraju zabijają rocznie ponad sto tysięcy ludzi, którzy, gdyby o chorobie wiedzieli wcześniej, dziś by żyli - mówi dr Ewa Kilar, ordynator oddziału onkologii klinicznej i poradni onkologicznej przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy. - Problem jest poważny i nie wolno go lekceważyć, bo ceną jest nasze życie. Znam wiele pacjentek, które żałowały, że mimo próśb nie zdecydowały się na badania wcześniej. Dla wielu z nich skończyło się to tragicznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kobiety nie chcą się badać. Rząd ma na to sposób - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska