Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzyżowa: Będą świętować koniec komunizmu

Małgorzata Moczulska
Znany jest już program obchodów 20-lecia Mszy Pojednania, która w listopadzie 1989 roku odbyła się w Krzyżowej.

Wtedy premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl symbolicznie uścisnęli sobie dłonie i nawoływali do pojednania między narodami.

Na rocznicowej mszy, 12 listopada, pojawią się ministrowie gospodarki oraz kultury, przedstawiciele Bundestagu, marszałkowie Sejmu, władze Dolnego Śląska i samorządowcy. Nie zabraknie osób, które 20 lat temu brały udział w tamtym wydarzeniu. Udział potwierdzili Tadeusz Mazowiecki i abp Alfons Nosol.

Organizatorzy przygotowali dwa tysiące wejściówek dla chętnych. Będą do odebrania w kościołach oraz urzędach. Tego samego dnia odsłonięty zostanie również fragment muru berlińskiego z tablicą upamiętniającą to, co 20 lat temu wydarzyło się w Krzyżowej.

- Być może Krzyżowa nie ma aż tak wielkiego znaczenia politycznego, ale odegrała ważną rolę w przełamywaniu stereotypów - mówi Annemarie Franke z Fundacji Krzyżowa. - Każdego roku spotykają się tu tysiące młodych Polaków i Niemców, by wspólnie poznawać historię. Spotkają się też samorządowcy i przedsiębiorcy, by łatwiej było im współpracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska