Lenin z irokezem

  Lenin z irokezem

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Ewą Chabros z wrocławskiego oddziału IPN.
  Czy graffiti było ważną bronią w walce z PRL-em?

  Myślę, że tak. Graffiti było przejawem opozycji alternatywnej związanej z ruchem młodzieżowym. Takimi ruchami, jak Wolność i Pokój, Federacja Młodzieży Walczącej, we Wrocławiu najpierw z Ruchem Nowej Kultury, a później Pomarańczową Alternatywą.

  Polskie graffiti lat 80. przypomina to z Zachodu?

  Polskie graffiti szablonowe było specyficzne, przekorne i nie miało swoich wzorców na Zachodzie.

  Przekorne? Czyli?

  Nie atakowało wprost, dawało do myślenia. Na przykład WiP protestował przeciwko służbie wojskowej i mamy graffiti Dariusza Paczkowskiego, gdzie jest żołnierz, a za nim dwie kostuchy i podpis: "za mundurem panny sznurem".
  Inne graffiti, też Paczkowskiego, to główka Lenina z irokezem, okraszona cytatem z Lenina: "Jeżeli młodzież przestanie być rewolucyjna, to źle wróży młodzieży i rewolucji". Później te główki były odbijane na kurtkach, na przystankach...

  W Rynku zobaczymy graffiti?

  W środę stanie w Rynku dwunastometrowy mur z najbardziej znanymi graffiti z lat 80.
  W środę stanie tam dwunastometrowy mur z najbardziej znanymi graffiti z lat 80. A każdy będzie mógł zafundować sobie graffiti na koszulce - jeśli przyniesie własną, lub na ekologicznej torbie, którą będzie można dostać na miejscu. Wystawa będzie czynna do 14 listopada. W czwartek (22 bm.) rozpocznie się konferencja poświęcona kontrkulturze.

  A mur po wystawie pójdzie na przemiał?

  Prawdopodobnie stanie w IPN. A tablice towarzyszące wystawie będą mogły wypożyczać szkoły, żeby uczniowie mogli obejrzeć PRL-owską kontrkulturę. Bo całe wydarzenie odbywa się w ramach "Roku Kultury Niezależnej" - projektu edukacyjnego IPN.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama