Gminy płacą policji za bezpieczeństwo

  Gminy płacą policji za bezpieczeństwo

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Miasta dają policji pieniądze na więcej patroli. Z badań wynika, że i tak nie czujemy się bezpiecznie.
  Większość dolnośląskich samorządów płaci policji za bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Opłacają dodatkowe patrole na ulicach, kupują radiowozy, komputery, narkotesty, a nawet papier do drukarek. Powód? Policja z braku pieniędzy i coraz większych braków kadrowych ogranicza liczbę patroli. Nie stać jej również na zakup radiowozów, wideorejestratorów i innego sprzętu, który pomaga w skutecznym zwalczaniu przestępczości.

  - Te dodatkowe pieniądze pozwalają komisariatom jakoś związać koniec z końcem, a nam dorobić do marnych pensji - mówią policjanci i wyliczają, że w ciągu miesiąca za takie dodatkowe godziny pracy można dostać nawet 300-400 złotych.

  Mieszkańcy również są zadowoleni, bo czują się bezpiecznie.
  - Rzadko widuję policjantów na ulicach, dlatego te dodatkowe partole to dobry pomysł - mówi Artur Kutyłowski ze Świebodzic. - Szkoda tylko, że musimy to kupować, bo za te pieniądze można by wybudować np. nowe chodniki - dodaje.

  Od dziś w jego mieście pracują takie płatne patrole policyjne. Za 10 tys. zł do połowy listopada w każdy weekend pracuje tu dodatkowy, dwuosobowy patrol funkcjonariuszy. Służba odbywa się w godzinach wieczornych i nocnych, czyli wtedy, kiedy najczęściej dochodzi do przestępstw, a funkcjonariuszy na ulicach nie ma.

  - To my wskazaliśmy miejsca i godziny pracy, wcześniej pytając samych mieszkańców, gdzie jest niebezpiecznie - tłumaczą samorządowcy. - Okazało się, że ludzie chcą takich patroli w weekendy w godzinach późnowieczornych i nocnych, kiedy młodzież wraca z dyskotek. "Skoro płacimy, chcemy mieć choć wpływ na to, za co", dodają.

  W Świebodzicach wypróbowano to już w zeszłym roku.
  - Pomysł się sprawdził - ocenia Bogdan Kożuchowicz, burmistrz miasta. - Mniej jest aktów wandalizmu, na ulicach zrobiło się po prostu bezpieczniej, a o to przecież chodziło. Dlatego w tym roku kontynuujemy program. Bezpieczeństwo mieszkańców jest bezcenne - podkreśla.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidować straże Miejskie

   Prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   które tylko zaspokajają Szeryfowskie aspiracje Prezydentów miast i przeznaczyć te pieniądze na Policję

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama