KGHM płaci gminom, lecz może zażądać zwrotu

  KGHM płaci gminom, lecz może zażądać zwrotu

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Co roku kopalnie KGHM przekazują gminom Zagłębia Miedziowego ok. 30 mln zł podatku za podziemne wyrobiska górnicze.
  Szkopuł w tym, że przepisy, na podstawie których ów podatek jest naliczany, są niejednoznaczne. Sądy pierwszej i drugiej instancji zinterpretowały je na korzyść samorządów, ale - jak twierdzi KGHM - sprawa nie jest ostatecznie zakończona.

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę na bałagan w przepisach i w czerwcu 2009 roku poprosił o ostateczną wykładnię Trybunał Konstytucyjny. Praktyka pokazuje, że na orzeczenie TK przyjedzie poczekać, być może nawet dwa lata.
  Jeśli sędziowie stwierdzą, że pieniądze się gminom nie należały, KGHM będzie mógł wystąpić o zwrot nadpłaconych podatków za okres od stycznia 2003 roku, kiedy nastąpiła kontrowersyjna zmiana ustawy o opłatach i podatkach lokalnych.

  Dla budżetów gmin oznaczałoby to kłopoty finansowe i nagłe ograniczenie wydatków inwestycyjnych na drogi, oświatę, opiekę zdrowotną czy kulturę.
  - Dla nas to byłoby ok. 1,5 mln zł mniej w budżecie - mówi Władysław Bigus, wójt podlubińskiej gminy Rudna. - Rok temu nowa ustawa o odpadach wydobywczych pozbawiła nas już 2,5 mln zł za odpady składowane w zbiorniku Żelazny Most. Więc łącznie gmina będzie uboższa o 4 mln zł z KGHM.
  Dla porównania, na 43 inwestycje zrealizowane w pierwszym półroczu 2009 roku Rudna wydała ok. 4,5 mln zł.

  W Sejmie trwają prace nad nową ustawą Prawo geologiczne i górnicze. Zaproponowane przez ministerstwo finansów zmiany to w gruncie rzeczy powrót do sytuacji sprzed 2003 roku. Zdaniem KGHM, gminom tak samo jak przedsiębiorcom powinno zależeć na prawie, którego nie da się różnie interpretować.

  Polska Miedź przypomina sytuacją lat z 1997-2002, kiedy również toczyły się spory, czy budowle w wyrobiskach górniczych podlegają opodatkowaniu. Wtedy wątpliwości zostały ostatecznie rozstrzygnięte na korzyść kopalń, a gminy musiały zwracać nadpłacone podatki. Jeszcze w 2006 roku ich zaległości wobec KGHM wynosiły ok. 41 mln zł (15 mln zł podatków plus 26 mln zł odsetek).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama