Świebodzice: Stanął zegar na wieży ratuszowej

  Świebodzice: Stanął zegar na wieży ratuszowej

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zabytkowy zegar na wieży ratuszowej w Świebodzicach został dzisiaj, 15 października, zatrzymany. Czasomierz nie będzie przez najbliższe tygodnie wskazywał godzin, gdyż wymaga remontu.
  Doraźna konserwacja, która była prowadzona dotychczas, nie przynosiła już efektów, a dalsza eksploatacja wiekowego zegara mogłaby doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Dlatego musi zostać poddany gruntownej renowacji, a ta rozpocznie się dopiero gdy zaczną się prace przy renowacji elewacji na budynku Urzędu Miejskiego.
  - Procedura przetargowa już się rozpoczęła, zatem poczekamy z naprawą do momentu rozpoczęcia prac - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
  - Wtedy będzie można zdemontować tarczę i mechanizm. Mam nadzieję, że mieszkańcy miasta wytrzymają te kilka tygodni bez naszego ratuszowego czasomierza. Za to po renowacji zegar będzie służył przez wiele lat następnym pokoleniom.

  Wskazówki zegara - na godzinie 12. - zatrzymał pan Adam Mroziuk, znany świebodzicki miłośnik zegarów, który zna się jak nikt na naprawie starych czasomierzy. Zresztą, to właśnie pan Adam zajmie się pieczołowitym odnowieniem mechanizmu zabytku. Bez wątpienia zegar nie mógł się dostać w lepsze ręce. Pan Adam przywrócił do świetności m. in. również zabytkowy zegar na budynku poczty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama