Zakazana sztuka Karla Schmidta-Rottluffa

  Zakazana sztuka Karla Schmidta-Rottluffa

  KAB

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Muzeum Śląskim w Görlitz można oglądać wystawę obrazów Karla Schmidta-Rottluffa, malarza, grafika i rzeźbiarza, czołowego przedstawiciela niemieckiego ekspresjonizmu, zafascynowanego sztuką prymitywną.
  Karl Schmidt-Rottluff tworzył głównie kompozycje o tematyce mistyczno-symbolicznej. W 1905 założył, wspólnie z E.L. Kirchnerem i E. Heckelem słynną grupę Die Brücke. Malarze interesowali się filozofią Nietzschego i Freuda, czytali też utwory Fiodora Dostojewskiego.
  Hitlerowscy naziści mówili o jego twórczości "zwyrodniała". Konfiskowali jego obrazy i zakazywali ich wystawiania. Helmuth James von Moltke, właściciel pałacu w Krzyżowej, w 1942 roku zaprosił jednak malarza do swojej posiadłości i zlecił mu namalowanie cyklu obrazów przedstawiających Śląsk. Właśnie część tych płócien można oglądać od 5 lipca do 21 września w przygranicznym Görlitz.
  Płótna pochodzą ze zbiorów rodziny von Moltke i zostały udostępnione dzięki pomocy Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.
  Muzeum Śląskie mieści się w zabytkowej kamienicy Schönhof, przy Bruderstraße 8 w Görlitz, pięć minut spaceru przez most Staromiejski ze Zgorzelca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama