Pocztówki z Ziem Odzyskanych

  Pocztówki z Ziem Odzyskanych

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pocztówki z Ziem Odzyskanych
  1/14
  przejdź do galerii
  Awers: Wrocław. Polskie Radio. Na czarno-białym zdjęciu budynku przy dzisiejszej ul. Karkonoskiej nadawca dorysował piórem choinkę.
  Rewers: Adresat: Tadeusz Banaś, Wrocław-Krzyki, Polskie Radio, ul. Wałbrzyska 10.
  18 grudnia 1945, Sosnowiec. "Tadeuszu - dużo mam tych karteczek, muszę je jakoś upchnąć (...). Ściskam Cię na Nowy Rok i święta. A cóż się tam u Ciebie dzieje? A czemuż to waszej rozgłośni w Polsce nie słychać? Bydgoszcz słyszę, a tak bym chciał posłuchać lokalnego programu z Wrocławia. Nie zasypiajcie gruszek, a dołóżcież za dwa lata na maszt".

  Paweł Banaś, syn Tadeusza, adresata tej pocztówki, miał wtedy 4 lata. Urodził się we Lwowie. Przyjechał z rodzicami do Wrocławia tuż po wojnie. Na chwilę zamieszkali w domu profesora Tołpy, a potem w urokliwej uliczce tuż obok Radia Wrocław. Tadeusz Banaś był szefem programowym Radia Wrocław. Nigdy nie wyrzucił ani jednej pocztówki czy listu.

  Profesor Paweł Banaś, dziś kulturoznawca, historyk sztuki, jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego Wrocławia, wie o pocztówkach wszystko. Niedawno najpiękniejsze ze swojej dziewięciotysięcznej kolekcji pokazał światu w znakomitym albumie "Orbis pictus". Teraz za pomocą kilkuset widokówek opowiedział o pionierskich losach Dolnoślązaków w książce "Oswajanie Ziem Zachodnich. Dolny Śląsk na pocztówkach pierwszej powojennej dekady".

  Awers: obrazek z "Alte-Minoriten-Klosterkirche" na pocztówce wydanej przez "Herman Rehert - Photo-Werkstatt i. Schlesien".
  Rewers: 17.09.1946. "Kochany Panie Gwidonie, serdeczne pozdrowienia z Dolnego Śląska, istnej kopalni zabytków średniowiecznych. Niech Pan koniecznie odwiedzi tutejsze miasteczka i spowoduje ich opracowanie pod względem śladów słowiańszczyzny z czasów 14 wieku".

  Awers: Panorama Kłodzka, z siedzącą przy wejściu do podziemi dziewczyną. Podpis "Kłodzko - Widok ogólny". Wyd. Foto-Mańkowski.
  Rewers: 18.09.1946. "Wielmożny Pan Bogdan Michalewicz, Łańcut, Państwowy Urząd Repatriacyjny". Treści brak. Podpis "Joanna". Stempel "Przedruk wzbroniony. Mańkowski Kłodzko". Pod stemplem można dostrzec pierwotny nadruk: "Aufnahme und Verlag...".

  - Nie ma tu korespondencji, bo prawdopodobnie ta pocztówka spełnia swoją odwieczną funkcję: znaku życia - tłumaczy profesor Banaś. - Tak jak każdy z nas, wysyłając skądkolwiek kartkę z "serdecznymi pozdrowieniami", informuje przez to nadawcę: dotarłam/em szczęśliwie na miejsce, nie martwcie się.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama