Tysiąc lat temu pierwszy raz padło słowo "Litwa". Jakie są...

  Tysiąc lat temu pierwszy raz padło słowo "Litwa". Jakie są związki Wilna z Wrocławiem?

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z doktorem Aleksandrem Srebrakowskim, historykiem z Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Ilu Polaków z Litwy osiedliło się po II wojnie światowej we Wrocławiu?

  Niewielu. Raczej zajmowali tereny bliżej Litwy, czyli np. Warmię i Mazury. Ale oczywiście trafiali także na Dolny Śląsk, jak również do samego Wrocławia. Przyjechało tu za to sporo Litwinów z krwi i kości. To byli członkowie antykomunistycznej partyzantki, która walczyła z wojskami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Nazywano ich "Zielonymi". Pod naciskiem siepaczy z NKWD wycofali się z terenów Litwy i już w Polsce, pod zmienionymi nazwiskami, pojechali jak najdalej od swoich prześladowców. We Wrocławiu mogli się czuć bezpiecznie. Część z nich może do tej pory tu żyje.

  Do Wrocławia trafiło też wiele znakomitych postaci, choćby polscy profesorowie z Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie.

  Oczywiście. Wśród naukowców było także pięciu profesorów prawa, w tym Seweryn Wysłouch. Razem stworzyli Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Przez setki lat tworzyliśmy z Litwą Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Do dziś Polacy traktują ówczesną Litwę jako dodatek do naszego kraju...

  W mentalności Polaków przez bardzo długi czas Litwini traktowani byli jak Mazurzy czy Ślązacy, a nie jako osobny naród.
  W mentalności Polaków przez bardzo długi czas Litwini traktowani byli jak Mazurzy czy Ślązacy, a nie jako osobny naród. Zresztą dawniej mianem narodu nazywano szlachtę. A litewska szlachta była mocno spolonizowana. Swoje zrobiła też mitologizacja w książkach czy poezji. Przyczynił się do niej zwłaszcza Henryk Sienkiewcz. Choćby postać Longinusa Podbipięty z "Ogniem i mieczem": litewskiego szlachcica, który był świetnym kompanem, ale nie za bystrym człowiekiem...

  A Janusz Radziwiłł z "Potopu"? Przecież zdaniem Henryka Sienkiewicza litewski zdrajca i sprzedawczyk.


  Postać Janusza Radziwiłła była tragiczna. Sienkiewicz akurat świetnie przedstawił jego aspiracje. Chciał być samodzielnym władcą. Takie postępowanie nie wzięło się jedynie z pazerności, tylko z faktu, że w strukturach Rzeczypospolitej potężne rody magnatów tak naprawdę niewiele mogły. Mimo że chcieli się przysłużyć ojczyźnie, to nie mieli ku temu większych szans. To rodziło frustrację.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama