Jelenia Góra: Radni poparli skrzywdzoną przez urząd

  Jelenia Góra: Radni poparli skrzywdzoną przez urząd

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkanka Jeleniej Góry Helena Piwowar poskarżyła się radzie miejskiej na działania jeleniogórskich urzędników, którzy doprowadzili do upadku jej firmę.
  Radni prawie jednogłośnie poparli jej skargę. Prezydent Marek Obrębalski zobowiązał się znaleźć kompromisowe rozwiązanie problemu, w jakim znalazła się kobieta.

  Kłopoty Heleny Piwowar zaczęły się w 2007 roku, gdy kupiła niewielki pawilon przy parku Norweskim w Cieplicach. Otworzyła w nim sklep kosmetyczny. Po dwóch latach działalności została zmuszona do jego likwidacji. Okazało się bowiem, że według urzędu gminy obiekt od lat stoi tam nielegalnie.
  W takim stwierdzeniu zupełnie nie przeszkadzał fakt, że przez 16 lat urząd pobierał za niego opłaty. Pawilon miał się bowiem znajdować w obrębie pasa drogowego. Kolejni właściciele płacili za jego zajęcie.

  - Przed zakupem pawilonu udałam się do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z pytaniem, czy zezwolenie na korzystanie z pasa będzie odnowione. Odpowiedziano mi, że nie mam się czym martwić - tłumaczy właścicielka.

  Gdy w 2008 roku trzeba było je odnowić, okazało się, że obiekt nie stoi w obrębie pasa drogowego. Wcześniej przez lata żaden urzędnik nie sprawdził w ewidencji, do kogo należy grunt pod sklepem.
  To ziemia gminy Jelenia Góra. By ją wydzierżawić, wydział gospodarki nieruchomościami zażądał m.in. pozwolenia na budowę. Nie ma go, bo przed laty niezwiązany na stałe z gruntem pawilon postawiono na mocy innej decyzji.

  - Nieoczekiwanie stałam się właścicielką samowoli budowlanej. Zarząd dróg nie chciał mi pomóc w rozwiązaniu problemu, w jakim się znalazłam przez ich pracowników. Twierdzili, że nie są stroną w sprawie, bo pawilon nie stoi w pasie drogi - mówi Helena Piwowar.

  Prezydent Obrębalski zadeklarował wolę wyjścia z tego prawnego galimatiasu. Możliwe jest przeniesienie pawilonu na koszt gminy w inne miejsce.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama