Gimnazja egalitarne czy elitarne

  Gimnazja egalitarne czy elitarne

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Jarosławem Obremskim, wiceprezydentem Wrocławia odpowiedzialnym za oświatę.
  Gimnazja skończyły dziesięć lat. To udany eksperyment?

  Na takie pytanie nie można odpowiedzieć zupełnie jednoznacznie, jednak uważam, że w sumie był to udany pomysł.

  Udany, bo?

  Po pierwsze, skrócenie podstawówki i stworzenie oddzielnych szkół dla 14-, 15-latków oceniam jako rozsądne rozwiązanie. Po drugie, stwarza się szansę na wyspecjalizowanie się nauczycieli w nauczaniu uczniów w dosyć kluczowym i trudnym wieku, jakim są dla nastolatków lata miedzy 13. a 16. rokiem życia. I, według mnie, wrocławscy nauczyciele w coraz większym stopniu tę umiejętność opanowują.

  A gdzie w tym wszystkim łyżka dziegciu?


  Przerzuca się na gimnazja winy związane ze zmianami cywilizacyjnymi.

  To znaczy?

  Problemy związane z agresją w szkole, brakiem szacunku dla nauczycieli, zarzuty związane z negatywnymi konsekwencjami feminizacji zawodu nauczyciela, wielkość szkół.

  A druga grupa zarzutów?

  Druga sfera związana jest, w moim przekonaniu, z niedokończeniem reformy. Przez wiele lat - dopiero teraz Kasia Hall to porządkuje - programy gimnazjalne i licealne nie widziały się. Konieczność powtarzania za wszelką cenę trzyletniego cyklu z historii, literatury w gimnazjum i liceum uznawałem za zły pomysł.

  Licealista nie będzie się po raz trzeci uczył o starożytności?


  Tak to będzie. Są ludzie, którzy mówią, że to coś strasznego, iż po raz ostatni uczeń ma do czynienia ze starożytnością w wieku 14 lat. Ale tak naprawdę istotne jest to, żeby w programie szkolnym była szansa, że uczeń otrze się o pewną terminologię, będzie umiał zlokalizować w epoce historycznej np. narodzenie Chrystusa. Większa dawka wiadomości będzie przeznaczona dla tych, którzy chcą się w historii specjalizować.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama