Wrocław: Ulica Kuźnicza - parking od Rynku do kościoła

  Wrocław: Ulica Kuźnicza - parking od Rynku do kościoła

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy mają dość samochodów nieustannie jeżdżących w poszukiwaniu miejsca
  To jedna z najbardziej znanych i najstarszych ulic we Wrocławiu. Powstała w 1242 roku, kiedy wytyczono rynek i odchodzące od niego ulice. Prowadzi od Rynku pod Uniwersytet Wrocławski. Codziennie przemierzają nią tysiące studentów w drodze na swoje uczelnie.

  To tędy chodzą turyści, którzy zwiedzają Stare Miasto. A w nocy Kuźnicza jest równie oblegana przez tłumy imprezowiczów, bo w okolicy jest mnóstwo lokali rozrywkowych. - W dzień jest głośno, a i w nocy nie można zaznać spokoju - opowiada Maria Podgórska, która mieszka przy Kuźniczej już 15 lat. - Ale przyzwyczaiłam się i nie narzekam - zaznacza.

  Pani Maria tłumaczy, że trudno od ulicy w samym centrum wymagać, żeby było tu cicho i spokojnie. - Kiedy się tu wprowadziłam, na noc wkładałam zatyczki do uszu. Ale przyzwyczaiłam się i śpię spokojnie - zapewnia.
  Pani Maria tłumaczy, że trudno od ulicy w samym centrum wymagać, żeby było tu cicho i spokojnie.
  O ile mieszkańcom gwar za oknem nie doskwiera aż tak bardzo, to kłopotliwe są samochody. Kuźnicza na całej długości jest jednym wielkim parkingiem. Kierowcy, którzy załatwiają swoje sprawy w centrum Wrocławia, nieustannie jeżdżą wzdłuż ulicy w poszukiwaniu miejsca. A znalezienie wolnego graniczy z cudem. Dlatego też ulica często jest zapchana jeżdżącymi w kółko autami. I mamy złą wiadomość: tak będzie jeszcze przez najbliższy rok.

  Co prawda we wrocławskim magistracie chcą zamknąć Kuźniczą dla samochodów, ale plany - ze względu na kryzys gospodarczy - zostały włożone do szuflady. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie poczekać na wybudowanie podziemnego parkingu pod placem Nowy Targ. A ten powstanie nie wcześniej niż w 2011 roku.

  Oni tu mieszkają
  Magda Krasińska

  Pracuje w naleśnikarni. Jej klientami są przede wszystkim głodni studenci. Ale do naleśnikarni przychodzą też często mieszkańcy Kuźniczej. Pani Magda od razu wtedy wie, na co dana osoba ma ochotę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie będzie parkingów to będzie chlew ?

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 75

   @ do JotKa: cyt.:"Ciekaw jestem ilu stałych mieszkańców ma Kuźnicza. Przechodzę tamtędy niemal codziennie i mam wrażenie, że większość parterów budynków od Gmachu Głównego Uniwersytetu do...rozwiń całość

   @ do JotKa: cyt.:"Ciekaw jestem ilu stałych mieszkańców ma Kuźnicza. Przechodzę tamtędy niemal codziennie i mam wrażenie, że większość parterów budynków od Gmachu Głównego Uniwersytetu do skrzyżowania z Nożowniczą zajmują różnego rodzaju instytucje lub sklepy - lokale mieszkalne to co najwyżej dwa piętra powyżej. Moim zdaniem 100 osób to maksimum." ***** Nie żartuj sobie , zobacz ile tam kamienic . .......cyt."Rozumiem osoby mieszkające tam "od zawsze" i też jestem za zamknięciem ścisłego centrum dla samochodów, pod warunkiem znalezienia sensownej alternatywy do parkowania." ****Kto ma ją znaleźć ? Co to jest sensowna ? Czy jeli trzeba będzie przejść 300 metrów do parkingu to będzie to sensowna alternatywa " ......cyt." Ale jeżeli ktoś zdecydował się tam zamieszkać w ciągu paru, czy parunastu ostatnich lat, to lament, że jest tam ruchliwie i głośno, to przykro mi, ale w przypadku centrum ponad 600-tysięcznego miasta, to albo naiwność albo tupet." ****znowu raczysz kpić sobie. Porównaj liczbę aut sprzed kilku czy 15 lat a dziś . .......cyt." To tak, jakby zamieszkać przy wysypisku śmieci i mieć pretensje, że jednak śmierdzi." ***Dobrego porównania użyłeś. Piękny stary Wrocław wygląda jak wielki parking i śmierdzi od spalin prawie tak jak na wysypisku. Na wysypisku nie ma np takich trucizn jak ołów itd. Jeśli ma być wolny wjazd do centrum to jadąc tam muszę mieć możliwość zaparkowania. Tak jak teraz to jest absurdalnie. Tanie parkowanie zachęca do jazdy tam a skoro brakuje miejsc to się parkuje nielegalnie. To niezdrowy system że się karze kierowców mandatami zamiast podnieść opłaty za parkowanie tak aby uwolnić cześć miejsc. Wtedy żadne tłumaczenie, że nie było gdzie stanąć i ktoś musiał zaparkować na wariata nie będzie miało podstaw.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bez przesady - ilu mieszkańców ma Kuźniacza?

   JotKa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 52

   Ciekaw jestem ilu stałych mieszkańców ma Kuźnicza. Przechodzę tamtędy niemal codziennie i mam wrażenie, że większość parterów budynków od Gmachu Głównego Uniwersytetu do skrzyżowania z Nożowniczą...rozwiń całość

   Ciekaw jestem ilu stałych mieszkańców ma Kuźnicza. Przechodzę tamtędy niemal codziennie i mam wrażenie, że większość parterów budynków od Gmachu Głównego Uniwersytetu do skrzyżowania z Nożowniczą zajmują różnego rodzaju instytucje lub sklepy - lokale mieszkalne to co najwyżej dwa piętra powyżej. Moim zdaniem 100 osób to maksimum. Rozumiem osoby mieszkające tam "od zawsze" i też jestem za zamknięciem ścisłego centrum dla samochodów, pod warunkiem znalezienia sensownej alternatywy do parkowania. Ale jeżeli ktoś zdecydował się tam zamieszkać w ciągu paru, czy parunastu ostatnich lat, to lament, że jest tam ruchliwie i głośno, to przykro mi, ale w przypadku centrum ponad 600-tysięcznego miasta, to albo naiwność albo tupet. To tak, jakby zamieszkać przy wysypisku śmieci i mieć pretensje, że jednak śmierdzi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kuźnicza we Wrocławiu

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 45

   A miał powstać tam deptak.Czytałem jakiś czas temu,że były plany wyrównania chodników,zamontowania nowych ławek i wyrzucenia wszelkich samochodów.Już porzucono te plany?
   A sam byłem częstym...rozwiń całość

   A miał powstać tam deptak.Czytałem jakiś czas temu,że były plany wyrównania chodników,zamontowania nowych ławek i wyrzucenia wszelkich samochodów.Już porzucono te plany?
   A sam byłem częstym przechodniem tej pięknej ulicy z racji studiowania w Uniwersytecie Wrocławskim jakiś czas temu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tatuaże

   Alicja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

   nie bardzo rozumiem co mają wspólnego tatuaze Pana Rysia z ulicą Kużniczą.Może autor mnie oświeci.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama