Chcemy żyć z przesłaniem Jana Pawła II

  Chcemy żyć z przesłaniem Jana Pawła II

  Krzysztof Bramorski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Znacznie ważniejsza od wystawiania kolejnych pomników jest próba zrozumienia i realizowania tego, co Papież miał nam do powiedzenia
  Myślałem, że kancelarie rodem z serialu "Magda M." to kolorowa wizja reżyserów. Tymczasem w centrum Wrocławia widzę identyczną. Dziwią mnie tylko te zdjęcia Jana Pawła II w gabinecie szefa.

  Pierwsze to zdjęcie "Papieża odchodzącego", bardzo symboliczne, drugie ma wielką wartość ze względu na autograf złożony na nim przez Papieża, a trzecie to zdjęcie z audiencji dzieci z wrocławskiej kliniki hematologii - jednocześnie mojego ostatniego spotkania z Jana Pawłem II - 30 listopada 2004 roku, cztery miesiące przed jego śmiercią. Dlaczego to pana dziwi? Nie widzę sprzeczności w nowoczesnym prowadzeniu biznesu i podejściu do spraw wiary.


  Wielu ludziom prawnicy nie kojarzą się w ten sposób.

  Nie zgadzam się z opinią, że prawnicy są z natury nieetyczni i nie mogą kierować się w pracy jasnym systemem wartości, staram się tak działać od 10 lat. Ostatnio młody prawnik napisał, że chciałby u mnie pracować, bo podoba mu się profil naszej kancelarii i nacisk na etykę zawodową, którą widać w naszych działaniach. I to mnie cieszy.

  W niedzielę obchodzimy Dzień Papieski. Wrocław jest wśród 50 miast papieskich. Co to znaczy "miasto papieskie"?


  Nie wiem, jakie są kryteria kwalifikacji fundacji. Na pewno nie chodzi o pomnikowe upamiętnianie Jana Pawła II. Znacznie ważniejsza od wystawiania kolejnych pomników jest próba zrozumienia i realizowania tego, co Papież miał nam do powiedzenia. We Wrocławiu i okolicach są na przykład trzy identyczne pomniki Papieża - to przesada. Myślę, że Jan Paweł II szczęśliwszy byłby, gdybyśmy w życiu przekładali na praktykę to, czego od nas oczekiwał. Czy to będzie kwestia prawdy, miłości, czy miłosierdzia. Za jego słowami można iść w wielu kierunkach. Na przykład ja ostatnio napisałem opracowanie na temat tego, co Kościół mówi o transplantacji organów jako daru dla drugiego człowieka. 70 procent najbardziej postępowych wypowiedzi na ten temat pochodzi od naszego Papieża.

  A wolność? Hasłem Dnia Papieskiego jest "Papież Wolności". W liście do młodych Jan Paweł II pisał: "Być wolnym to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba, na co mam ochotę. Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem". Motto dla prawnika?

  Dla wszystkich. Papież często zwracał uwagę na świadome korzystanie z wolności. Mówił, że wolność to swoboda wyboru, wolność to nie dowolność. To nie znaczy, że mogę zrobić wszystko, na co mam ochotę. Prymas Glemp rozwinął to, mówiąc o pielęgnowaniu wolności jako daru nieotrzymanego raz na zawsze.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama